Już 1/4 polskiego społeczeństwa to osoby powyżej 60 roku życia. To ogromna grupa osób, z których wiele potrzebuje jakiejś formy wsparcia lub opieki. Domy opieki dziennej dla osób starszych i oddział geriatryczny w każdym szpitalu wojewódzkim – to niektóre z postulatów Partii Razem w nadchodzących wyborach samorządowych.
Konferencja Partii Razem/ mat.pras
W poniedziałek obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. To okazja, by przyjrzeć się potrzebom ogromnej grupy Polek i Polaków oraz obietnicom polityków w nadchodzących wyborach samorządowych.
— Obowiązkiem polityków jest zapewnienie wszystkim osobom, w tym osobom starszym, godnego życia, bezpieczeństwa, dostępu do opieki zdrowotnej i możliwości aktywnego uczestnictwa w życiu publicznym. Dziś niestety te obowiązki bardzo często są ignorowane — mówi Krystyna Anna Burakowska, liderka list Razem do sejmiku wojewódzkiego z okręgu legnicko-głogowskiego.
W najbliższych wyborach samorządowych dla osób starszych dotarcie do lokalu wyborczego może być prawdziwym wyzwaniem. Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło zmiany, które radykalnie ograniczają możliwość głosowania korespondencyjnego. Jeśli nie ma się orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, trzeba będzie udać się do lokalu wyborczego.
— Dlatego rozpoczynamy akcję informacyjną „Idź z seniorem na wybory” —mówi Burakowska. — Każdy i każda z nas może zapytać starszą sąsiadkę, mamę, ciocię czy dziadka, czy nie potrzebuje pomocy w dotarciu do lokalu wyborczego. Przeszkodą w oddaniu głosu może być nawet nierówny chodnik czy brak ławek po drodze. Upewnijmy się, czy bliskie nam starsze osoby mają możliwość uczestniczenia w wyborach.
Starzejące się społeczeństwo to wyzwanie. Odpowiedzią musi być odpowiedzialnie realizowana polityka senioralna — także na szczeblu samorządowym. Największym problemem pozostaje niedofinansowana służba zdrowia oraz zbyt niska liczba placówek opiekuńczych dla osób starszych.
— Dlatego jednym z priorytetowych postulatów Razem w zbliżających się wyborach jest odpowiedzialna polityka senioralna — deklaruje Iwo Augustyński, drugi na liście Razem do sejmiku z Wrocławia. — Na Dolnym Śląsku funkcjonuje zaledwie 18 domów dziennej opieki. To miejsca, w których seniorzy i seniorki mogą spędzić czas w ciągu dnia, gdy opiekująca się nimi osoba idzie do pracy. Będziemy dążyli do utworzenia domy opieki dziennej na każdym osiedlu i w każdej gminie. Dziś możliwość skorzystania z takiego rozwiązania to przede wszystkim przywilej mieszkańców dużych miast.
W Polsce od lat brakuje geriatrów, specjalistycznych poradni i oddziałów szpitalnych dla osób starszych. Już 3 lata temu raport Najwyższej Izby Kontroli pokazał, że rozwój tej dziedziny medycyny oznaczałby nie tylko poprawę zdrowia pacjentów w podeszłym wieku, ale także obniżenie kosztów leczenia.
— W każdym szpitalu wojewódzkim musi się znaleźć oddział geriatryczny. Dziś takich oddziałów jest kilka w całym województwie — mówi Iwo Augustyński. — Odpowiedzialna polityka senioralna oznacza także poważne potraktowanie pracy tych osób, które zajmują się opieką nad osobami starszymi. Pielęgniarkom środowiskowym i pracownikom ośrodków pomocy społecznej należą się nie tylko podwyżki, ale także zmniejszenie ich obciążenia pracą poprzez zwiększenie zatrudnienia. Umożliwi to lepszą opiekę nad seniorami, często także szybsze wykrycie chorób, co ostatecznie obniży koszty ochrony zdrowia osób starszych.
— Chcemy, by Polska była domem wygodnym dla wszystkich, także dla seniorek i seniorów — podsumowuje Krystyna Anna Burakowska. — Zadbajmy o to, by osoby starsze mogły uczestniczyć w najbliższych wyborach samorządowych i w wielu kolejnych.