Site icon wroclawianin.info

Setne urodziny Stefana Arczyńskiego w Muzeum Miejskim

fot. Stefan Arczyński, źródło: Muzeum Miejskie we Wrocławiu
fot. Stefan Arczyński, źródło: Muzeum Miejskie we Wrocławiu

Od 30 lipca będzie można oglądać wystawę fotografii Stefana Arczyńskiego w Muzeum Miejskim we Wrocławiu w Starym Ratuszu. Ekspozycja powstałą z okazji setnych urodzin artysty. Będzie ją można oglądać do 18 września.

Otwarcie wystawy będzie miało miejsce 30 lipca o godzinie 17:00. Bilety: normalny – 15 zł, ulgowy – 10 zł. Stefan Arczyński, artysta – fotograf, dziś legendarna osobistość Wrocławia, urodził się w 1916 roku w polskiej rodzinie osiadłej w Essen. Z fotografią po raz pierwszy zetknął się w latach 30. XX wieku – w okresie, kiedy niemiecka szkoła fotografii osiągnęła najwyższy światowy poziom. Już wtedy jego prace wyróżniał perfekcyjny warsztat, wrażliwość na rolę światła w budowaniu kadru i dążenie do uchwycenia ulotnego piękna rejestrowanej chwili.

Przez wiele lat uwieczniał na fotografiach wrocławian i ważne wydarzenia z ich życia. Byli wśród nich zwykli mieszkańcy miasta, ale też późniejsze wielkie osobistości jak Henryk Tomaszewski, którego twórczość teatralną Stefan Arczyński skrupulatnie dokumentował. Swoim aparatem utrwalał wygląd rozerwanej przez wojnę stolicy Dolnego Śląska i dopiero poznawanego regionu, w którym przyszło mu żyć po burzliwych i bolesnych przeżyciach II wojny światowej. Jako jeden z pierwszych w swoich pracach pokazywał estetyczne walory najbliższej okolicy, szybko stając się mistrzem nastrojowych śląskich widoków.

Pasją Stefana Arczyńskiego były podróże, zwiedził niemal wszystkie kontynenty, niektóre miejsca odwiedzając wielokrotnie. Z każdej wyprawy przywoził setki fotografii, na których utrwalił wygląd miast, przyrodę i codzienne życie ludzi. Na tych kliszach znalazły się również kadry poświęcone tematom, które szczególnie fascynowały Stefana Arczyńskiego. Wśród nich były portrety dzieci, dachy budowli w odległych krajach i drzewa. 

 

Exit mobile version