Site icon wroclawianin.info

Słynny psałterz wraca do Wrocławia

21 września w Muzeum Miejskim Wrocławia zostanie pokazana unikatowa faksymile słynnego Psałterza Wrocławskiego z około 1265 roku.

fot. Muzeum Miejskie Wrocławia

Wykonanie psałterza zleciła Anna Czeska (1204–1268), żona księcia śląskiego Henryka II Pobożnego. Rękopis składający się z 294 stron przepełnionych iluminatorskimi zdobieniami na świetlistym złotym tle, powstał w kręgu mistrza Giovanni di Gaibana z Padwy. Niespotykane bogactwo iluminacji czyni Psałterz Wrocławski nader wyjątkowym. Na niezliczone sposoby celebrowane są w nim blask i gust artystyczny śląskiego dworu książęcego.

Obecnie psałterz znajduje się w kolekcji Fitzwilliam Museum w Cambridge. Ponieważ eksponaty tej klasy nie są wypożyczane, obejrzenie tego dzieła w miejscu jego powstania było dotąd niemożliwe. Zadania skopiowania psałterza z oryginału podjęli się specjaliści z wydawnictwa Quaternio z Lucerny. Ten długi, kosztowny i bardzo pracochłonny proces składający się z kilku etapów, zakończyły dokładne oględziny i analizy faksymile (m.in.: porównanie z oryginałem każdej strony) wykonane przez kuratorów z Fitzwilliam Museum, którzy orzekli, że faksymile jest zbieżna z oryginałem i jako taka ma wartość muzealną. W najbliższy piątek stanie się ona ozdobą wystawy „1000 lat Wrocławia”.   

 „Psałterz ten przypomina przenośną galerię obrazów powstałą na styku różnych tradycji artystycznych – saksońsko-turyngeńskiej, frankońskiej, czeskiej, bizantyjskiej, wenecko-padewskiej i bolońskiej, a także francuskiej i angielskiej. Rękopis ten jest wyrazem mecenatu i politycznych ambicji wrocławskiej rodziny książęcej i zarazem jednym z najozdobniejszych psałterzy, jakie zachowały się z całego okresu średniowiecza”.
dr Stella Panayotova, kuratorka Fitzwilliam Museum

Exit mobile version