Site icon wroclawianin.info

W sobotę ulicami Wrocławia przejdzie Radosna Parada Niepodległości

Już jutro  – 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Jak co roku z tej okazji, we Wrocławiu odbywają się oficjalne uroczystości państwowe, których częścią jest organizowana przez miasto Radosna Para Niepodległości.

Wrocławianie spotykają się całymi rodzinami w centrum miasta już od kilkunastu lat. Powodem jest chęć oddania hołdu bohaterom walk o odzyskanie niepodległości oraz udział w Radosnej Paradzie Niepodległości.

Tegoroczna parada wystartuje z Rynku o 12.30 i przemaszeruje ulicami: Kazimierza Wielkiego, Widok, Teatralną, aż do placu Wolności, gdzie na uczestników czekają różne atrakcje, m.in. miasteczko harcerskie oraz przepyszna grochówka.

Zostaną też ogłoszone wyniki konkursów, w tym na najładniejszą kartkę z okazji 150. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego. W Kościele Garnizonowym pw. św. Elżbiety do 21 listopada będzie można oglądać wystawę najlepszych prac uczniów wrocławskich szkół.

– Do parady zgłosiło się już 56 szkół i jedno przedszkole. W sumie spodziewamy się, że weźmie w niej udział ok. 3000 uczniów oraz nauczyciele i rodzice. Na pewno będzie bardzo wesoło i kolorowo – zapowiada Ewa Skrzywanek, konsultant Wrocławskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, jednego z głównych organizatorów Radosnej Parady Niepodległości.

Program XVI Edycji Radosnych Obchodów Święta Niepodległości we Wrocławiu

10.00 – 11.15 Msza św. w intencji Ojczyzny – kościół garnizonowy,
10.30 zbiórka szkół na Rynku,
11.30 – 12.30 – uroczysty apel niepodległościowy na Rynku, w tym przekazanie flagi RP i flagi Wrocławia pomiędzy szkołami, Musztra paradna,
12.30 – 13.30 Radosna Parada Niepodległości: przemarsz ulicami (Kazimierza Wielkiego – Widok – Teatralna do pl. Wolności),
ogłoszenie wyników konkursu Radosnej Parady Niepodległości,
wspólne śpiewanie pieśni legionowych z orkiestrą wojskową.

Ponadto w naszym mieście odbędzie się szereg innych wydarzeń, organizowanych m.in. przez Dolnośląski Urząd Wojewódzki i Garnizon Wrocław.

Więcej informacji:
https://www.duw.pl/pl/biuro-prasowe/aktualnosci/13732,Obchody-Dnia-Niepodleglosci-na-Dolnym-Slasku.html

Następnego dnia po Radosnej Paradzie Niepodległości, 2 listopada zapraszamy na uroczyste wniesienie flagi na szczyt Iglicy przy Hali Stulecia. O 14:30 dwóch alpinistów, Mateusz Makarski i Marcin Trzęsicki zawieszą i rozwiną na Iglicy flagę Polski.

Odbędą się też tradycyjne marsze

VIII Marsz Patriotów – manifestacja na rzecz odzyskania przez Polskę Niepodległości, godz. 17.00-18.20
Trasa przemarszu: Promenada Staromiejska (przy Pomniku Ofiar Stalinizmu) – ul. Świdnicka – pl. Teatralny – ul. Widok 10 (przed Domem Europy Punktem Informacyjnym Unii Europejskiej).

Planowana liczba uczestników: 100-300 osób
Organizator: Narodowe Odrodzenie Polski.

Przemarsz ulicami miasta – Obchody Święta Niepodległości 11 listopada, godz. 16.30-21.00

Trasa przemarszu: plac przed Dworem Głównym PKP – przejście ul. H. Kołłątaja – ul. Piotra Skargi – ul. Kazimierza Wielkiego – ul. E. Gepperta – Plac Solny – Rynek (pierzeja zachodnia – Plac Gołębi).

Planowana liczba uczestników: 3.000 osób
Organizator: osoba fizyczna

Bieg Niepodległości z wąsem 2017

Poza tym miłośników sportu zapraszamy na wielkie święto biegania, które odbędzie się tradycyjnie 11 listopada na Stadionie Olimpijskim. Trasa biegu asfaltowa z atestem PZLA. Start i meta na Stadionie Lekkoatletycznym AWF. Mapa z trasą biegu oraz szczegółowe informacje znajdziecie państwo tutaj: http://biegniepodleglosci.pro-run.pl/trasa/

Exit mobile version