Studencki Wrocław. Jakie opcje mieszkaniowe mają żacy?

Wrocław to miasto uniwersyteckie, dlatego też rynek mieszkaniowy powinien uwzględniać potrzeby studentów. Jakie wymagania mają żacy i o czym powinni pamiętać, szukając lokum na czas studiów? Przyglądamy się temu z bliska.

Wrocław przyciąga młodych ludzi nie tylko z Polski, a także z zagranicy. Bogate życie akademickie, kulturowe i społeczne sprawia, że jest idealnym miejscem do studiowania. Jednak aby można było skupić się na nauce i życiu studenckim, trzeba najpierw znaleźć odpowiednie lokum, co nie zawsze okazuje się proste.

Student na rynku najmu – jak to wygląda?

Zwykle jednym z pierwszych wyborów mieszkaniowych studenta pierwszego roku jest akademik. Zamieszkanie z rówieśnikami to sposób na zaaklimatyzowanie się w nowym mieście i nawiązanie znajomości. Jednak zdobycie miejsca w domu studenckim wcale nie jest łatwe. Według raportu „Studenci na rynku nieruchomości”, który został przygotowany przez Centrum AMRON, w roku akademickim 2022/23 ponad połowa ankietowanych zdecydowała się na wynajem.

Najczęściej powodem bywa ograniczona dostępność miejsc w akademikach (w całej Polsce jest ich niecałe 82 tys. – natomiast w bieżącym roku liczba studentów przekracza 1,2 mln). Poza tym respondenci wskazali też na podniesienie cen pokoi w domach studenckich. Dlatego też wynajem mieszkania to niekiedy porównywalny wydatek. Wszystko jednak zależy od miasta.

Ile student zapłaci za mieszkanie we Wrocławiu?

Według raportu „Student na rynku nieruchomości” Wrocław jest jednym z najdroższych miast (wg żaków). Na stronie https://gethome.pl/ można zobaczyć, że średnia cena za wynajem to 3 482 zł (dane z początku grudnia 2023). W takim budżecie da się wynająć mieszkanie dwupokojowe, co pozwoli rozłożyć koszt pomiędzy dwóch lub trzech lokatorów. Przeciętny polski student na wynajem przeznacza około 1000 zł i stanowi to sporą część jego wydatków.

Oczywiście na wrocławskim rynku jest więcej możliwości – to zarówno większe mieszkania, jak i kawalerki. Które rozwiązanie okaże się bardziej przyjazne dla studenckiej kieszeni? Nie ukrywajmy, że koszty wynajmu nie zawsze zależą od powierzchni lokalu, ale też lokalizacji czy udogodnień, które są oferowane przez właściciela. Dostępne oferty można sprawdzić tutaj: https://gethome.pl/mieszkania/do-wynajecia/wroclaw/.

Jakie uczelnie działają we Wrocławiu?

W naszym mieście działa kilka państwowych uczelni wyższych, do tego dochodzą również prywatne. Poszczególne wydziały są rozsiane czasem po kilku dzielnicach, co także przekłada się na wybór mieszkania. W jakich częściach Wrocławia się znajdują? Oto kilka przykładów:

Uniwersytet Wrocławski

Jest to jedna z najstarszych i najbardziej prestiżowych uczelni w Polsce. Oferuje szeroki zakres kierunków na różnych wydziałach, od humanistycznych po ścisłe. Poszczególne wydziały są rozmieszczone w trzech dzielnicach: Stare Miasto, Śródmieście oraz Psie Pole.

Politechnika Wrocławska

Uznawana za jedną z najlepszych uczelni technicznych w Polsce. Specjalizuje się w kierunkach inżynierskich, technologicznych i przyrodniczych. Budynki politechniki zlokalizowane są w Śródmieściu oraz Krzykach.

Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich

Jedna z najstarszych uczelni medycznych w kraju od dekad kształci przyszłych lekarzy. Adepci tego zawodu mają do wyboru cztery wydziały (Lekarski, Lekarsko-Stomatologiczny, Farmaceutyczny oraz Nauk o Zdrowiu). Znajdują się one w Krzykach, a także w Śródmieściu.

Uniwersytet Przyrodniczy

Skupia się na kierunkach związanych z rolnictwem, biologią i naukami o środowisku. Jego wydziały skupiają się na terenie dzielnicy Śródmieście. 

Wybór lokalizacji. Najlepsze dzielnice dla studentów

Studenci, którzy wybierają mieszkanie, zwykle decydują się na takie, które znajduje się blisko uczelni. Krzyki, Śródmieście czy Stare Miasto to dzielnice spełniające te wymagania. Jako że stanowią ścisłe centrum Wrocławia, żacy mogą bez przeszkód cieszyć się także życiem studenckim. W zasięgu spaceru lub krótkiej jazdy komunikacją miejską są bary, kluby oraz inne atrakcje.

Wymienione dzielnice przyciągają też osoby inwestujące w mieszkania na wynajem. Zazwyczaj kupują one mniejsze lokale – na przykład ustawne kawalerki. Dostępne aktualnie oferty znajdują się tutaj: https://gethome.pl/mieszkania/na-sprzedaz/wroclaw/t/kawalerki/. To dobra inwestycja na przyszłość, pozwala bowiem bezpiecznie ulokować kapitał.

Bezpieczeństwo i infrastruktura. Ważne aspekty wyboru mieszkania

Bezpieczeństwo to kolejny istotny aspekt przy wyborze mieszkania, Wrocław nie ma jednak z tym większego problemu. Dzięki rewitalizacji wiele dzielnic uznawanych kiedyś za „zakazane rewiry” zmieniło się na lepsze. Warto jednak zwrócić uwagę na zagospodarowanie okolicy. Infrastruktura lokalna (sklepy, apteki czy punkty usługowe) powinna być łatwo dostępna. Dzielnice studenckie zazwyczaj zaspokajają potrzeby mieszkańców w tym zakresie, co znacznie ułatwia codzienne życie.

Wybór odpowiedniego mieszkania we Wrocławiu to wyzwanie dla wielu studentów. Lokalizacja, skomunikowanie z resztą miasta, koszty, bezpieczeństwo oraz życie studenckie to główne kryteria, które brane są pod uwagę. Podczas wyszukiwania ofert konieczne jest korzystanie z wiarygodnych portali – to sposób na uniknięcie pułapek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *