Site icon wroclawianin.info

Święto Niepodległości pełne wydarzeń

flag-1524743_640Zbliża się Dzień Niepodległości, a wraz z nim wiele atrakcji dla osób, które chcą spędzić ten czas aktywnie. W jego 98. rocznicę odbędą się m.in. występy muzyczne, parada, wernisaż czy wydarzenia sportowe. Jest w czym wybierać.

Program obejmuje o godz. 10.00 mszę świętą w Bazylice Mniejszej p.w. św. Elżbiety, a o 11.30 uroczysty apel na Placu Gołębim w Rynku. Godzinę później, o 12.30 , rozpocznie się natomiast XV Radosna Parada Niepodległości, która przejdzie ulicami Wrocławia (Rynek – Ul. Gepperta – Ul. Kazimierza Wielkiego – Plac Dominikański – ul. Piotra Skargi – ul. Teatralna – Plac Teatralny – ul. Heleny Modrzejewskiej – Plac Wolności). W jej szeregach będziemy mogli obejrzeć marszałka Piłsudskiego jadącego bryczką, za którą maszerować będą uczniowie z transparentami i w przebraniach, a oprócz tego na Placu Wolności pojawi się miasteczko harcerskie.

O 13.30 na Placu Wolności, nastąpi ogłoszenie wyników konkursów zorganizowanych przez Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Wernisaż wystawy obejmującej prace plastyczne uczniów odbędzie się w kościele garnizonowym (Bazylika Mniejsza). Ciekawą propozycją dla świętujących jest również widowisko plenerowe Droga do niepodległości 1918, które odbędzie się w Społecznym Mobilnym Muzeum Militarnym przy ul. Pełczyńskiej (więcej informacji: LINK).

To jednak nie koniec atrakcji. Muzyczną oprawę dnia tworzyć będzie koncert uczniów LO nr XVII oraz Orkiestra Policyjna KWP. W Hali Stulecia w ramach Koncertowego Dnia Niepodległości wystąpią Halinka Młynkowa, Ania Rusowicz, zespół Maleo Reggae Rockers, Marcelina, Ania Brachaczek, Ania Witczak, Kasia Malejonek i Gonix oraz Arka Noego.

W Kolegium Europy Wschodniej wykład poprowadzi prof. Jerzy Zdrada, a recital zagra Kirił Keduk (więcej informacji: LINK).

Ponadto Centrum Kultury Agora przy ul. Serbskiej zaprasza rodziny do wspólnego świętowania. Miasto oferuje także sportowe atrakcje: II Rajdowy Samochodowy Puchar Niepodległości na Torze Niskie Łąki oraz – coś dla maratończyków – „Bieg z wąsem” na Stadionie Olimpijskim.

Joanna Smolińska

Exit mobile version