Site icon wroclawianin.info

„Unijne” darmowe konta bankowe?

Już niedługo w ofertach banków pojawią się bezpłatne podstawowe rachunki płatnicze (PRP). Redakcja Bankier.pl sprawdziła i porównała faktyczne cenniki opłat związanych z ich prowadzeniem w 8 bankach.

Zgodnie z ustawą,podstawowe konta mają pojawić się w ofertach banków do 8 sierpnia. W jej treści określono również, jakie usługi muszą znaleźć się w darmowym pakiecie. Należą do nich:

Po przekroczeniu tych limitów banki mogą ustalić opłaty nieprzekraczające opłat stosowanych w ciągu ostatnich 12 miesięcy dla tego typu transakcji, w ramach innych typów rachunków dostawcy. Opłat możemy spodziewać się także w przypadku transgranicznych operacji płatniczych.

Serwis Bankier.pl przeprowadził sondę na trzy tygodnie przed obowiązkiem wprowadzenia ofert PRP, z której wynika, że większość banków czeka do ostatniej chwili z wdrożeniem nowego typu rachunku. Warunki cenowe podało tylko 8 z nich.

Po wyczerpaniu puli bezpłatnych transakcji płatniczych we wszystkich ankietowanych bankach przelewy internetowe pozostaną bezpłatne. Opłaty pojawią się natomiast w przypadku przelewów realizowanych w placówkach. Wyjątkiem jest mBank, który nie będzie pobierał za taką operację opłaty. W mBanku oraz Nest Banku do darmowej puli operacji będzie ponadto wliczany przelew SEPA. Opłaty pojawią się natomiast w przypadku przelewów ekspresowych – banki traktują takie zlecenie jako usługę premium. Trzeba też będzie płacić za korzystanie z wpłatomatów i bankomatów obcych sieci (po wyczerpaniu puli 5 bezpłatnych operacji). Tu wyjątkami są z kolei Nest Bank i Citi Handlowy.

Banki czekają z wdrożeniem bezpłatnych rachunków na ostatnią chwilę, bo PRP mogą stanowić alternatywę dla zwykłych kont osobistych. I choć prawo nakazuje wprowadzenie takich produktów do sprzedaży, to nie będą one aktywnie promowane. Bankowcy nie spodziewają się też skokowego wzrostu ubankowienia – niemal każdy bank już teraz oferuje konto, które po spełnieniu prostych warunków może być darmowe. Część banków wyprzedza jednak cios, wprowadzając do oferty nowości lub uatrakcyjniając dotychczasową ofertę. Na przykład Citi Handlowy zniósł opłaty za konta, a BZ WBK zaoferował bezpłatne przelewy ekspresowe.

źródło: Bankier.pl

Exit mobile version