Ponad połowa Polaków planuje wakacyjną podróż samochodem. Radzimy kierowcom jak się do niej przygotować.
Według badan Barometr Providenta w wakacje autem wybierają się w dużej mierze rodziny z dzieckiem (71 proc.). Liczba chętnych maleje wraz z wiekiem – im młodsi badani, tym odsetek maleje do 43 proc.
Wakacyjne podróże bywają pełne niespodzianek. Jak się przed nimi uchronić?
Sprawdź samochód przed podróżą Przed wyjazdem pojedź na mniej uczęszczaną drogę i spróbuj awaryjnie zahamować, czyli możliwie jak najszybciej zatrzymać się, ze stosunkowo niewielkiej prędkości np. 20km/h. Sprawdzisz w ten sposób działanie hamulców, jakość ogumienia i przyczepność nawierzchni. Pamiętaj, że ta ostatnia może być różna w zależności od aktualnych warunków pogodowych.
– Wykonanie próby awaryjnego hamowania z rodziną na pokładzie może wprawdzie sprawić, że usłyszymy protesty i narzekanie, jednak jest to najlepszy sposób na przypomnienie o potencjalnych konsekwencjach niezapinania pasów i sprawdzenia, czy w samochodzie nie przemieszczają się jakieś niebezpieczne przedmioty takie jak walizki, laptopy czy chociażby butelki z wodą – mówi Bartłomiej Wiśniewski, zarządzający w Provident Polska flotą 1200 pojazdów.
Zaplanuj trasę Przed rozpoczęciem podróży zaplanuj dokładnie trasę przejazdu.
– Użytkownikom smartfonów polecam skorzystanie z bezpłatnych aplikacji z rejestratorem jazdy. Telefon przymocowany na przedniej szybie będzie nie tylko pokazywał nam najbardziej optymalną drogę, ale jednocześnie będzie rejestrował, co dzieje się przed naszym pojazdem – radzi Bartłomiej Wiśniewski, Dyrektor Departamentu Zarządzania Majątkiem. – W przypadku kolizji czy wypadku, w którym możemy być poszkodowanym, nagranie pomoże w udowodnieniu naszej wersji zdarzenia – dodaje.
Nie można zapomnieć także o odpowiedniej kondycji. W trasę trzeba wyjechać wyspanym i wypoczętym, a w trakcie jazdy należy robić sobie przerwy. Ważna jest także odpowiednia postawa przed kierownicą. Unikajmy więc pozycji leżącej – niebezpiecznej w przypadku kolizji i zachęcającej do spania podczas jazdy.
Za granicą Wybierając się za granicę samochodem bez właściciela pojazdu wpisanego do dowodu rejestracyjnego, powinniśmy posiadać od niego upoważnienie do korzystania z auta.
– Powinny na to zwrócić uwagę osoby pożyczające samochód od rodziny czy znajomych, ale także kierowcy aut służbowych, niezależnie od tego czy pojazdy należą do firmy, w której pracujemy, czy są leasingowane. Policja za granicą podczas kontroli ma prawo do zażądania takiego pisma – przestrzega Bartłomiej Wiśniewski.
Jeśli poruszasz się starszym samochodem sprawdź, gdzie wzdłuż twojej wakacyjnej trasy znajdziesz serwisy, z usług których mógłbyś skorzystać w przypadku awarii. Warto pomyśleć również o ubezpieczeniu assistance, dzięki któremu uzyskasz w trudnych sytuacjach pomoc na drodze (np. zmiana koła), holowanie do najbliższego serwisu, czy w przypadku większej awarii, zapewnienie noclegu w czasie podróży.