Site icon wroclawianin.info

Wystawa „Golgota Wschodu” znów dostępna dla wrocławian

fot. Ośrodek "Pamięć i Przyszłość"

W piątek, 10 lutego nastąpi otwarcie wystawy upamiętniającej ofiary terroru komunistycznego. Dokładnie w 77. rocznicę zesłania Polaków na Syberię przez Związek Radziecki, ekspozycja stanie na dziedzińcu Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu.

Wystawa pamięci

Ekspozycja Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” powstała w oparciu o fotografie zbiorów zgromadzonych na stałej wystawie w Sanktuarium Golgoty Wschodu przy ul. Wittiga we Wrocławiu. Upamiętnia ona losy Polaków zesłanych przez władze Związku Radzieckiego na Sybir w czasie II wojny światowej. Wiele z prezentowanych przedmiotów przetrwało liczne rewizje, były one ukrywane i przechowywane jak najcenniejsze relikwie. Obrazy, różańce, fotografie rodzinne, dokumenty, buty, plecione z kory brzozowej „plecaki” – banalne przedmioty codziennego użytku kryją historię dramatu, który rozegrał się na nieludzkiej ziemi. Bohaterowie wystawy byli dziećmi, gdy wraz z rodzinami musieli wsiąść do pociągów wiozących zesłańców na wschód.

– Na wystawie zobaczymy między innymi wstrząsające zdjęcia matki Zbigniewa Fedusa, która jako młoda i pełna życia kobieta została wywieziona z mężem i synem na Sybir. Fotografia wykonana po kilku latach przedstawia przedwcześnie postarzałą, wyniszczoną przez głód, choroby i pracę ponad siły kobietę. Historię swojej rodziny pan Zbigniew opisał po latach w książce „Syberia wryta w pamięć dziecka” – mówi rzecznik Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”, Juliusz Woźny.

Oficjalne otwarcie wystawy zaplanowano na godzinę 14.00. Dostępna będzie do 28 lutego br. Wstęp bezpłatny.

 

Exit mobile version