Już w najbliższy czwartek będzie można zanieść swoje rośliny do lekarza. 18 maja Uniwersytet Przyrodniczy zaprasza na konsultacje dla działkowców, ogrodników i posiadaczy doniczkowej roślinności.
Od 9:00 do 14:00 w holu Centrum Dydaktyczno-Naukowego (pl. Grunwaldzki 24A) na zainteresowanych będą czekać specjaliści z zakresu medycyny, żywienia i ochrony roślin – tych, które hodujemy dla ozdoby i tych, które zjadamy.
Bo będzie to okazja nie tylko do zdiagnozowania swojej chorej rośliny, ale i zdobycia konkretnej wiedzy – jakie gatunki warto uprawiać na tarasach i balkonach? Jak je nawozić, chronić przed szkodnikami i chorobami? Jak rośliny, które zjadamy, regulują nasz metabolizm, wpływają na samopoczucie? Dlaczego niektóre zioła mogą pachnieć cytryną? Czym zastąpić cukier z buraka? W których roślinach znajdziemy mnóstwo antyoksydantów, witaminy C, magnezu, wapnia?
Entomolodzy, fitopatolodzy i ogrodnicy będą w czwartek udzielać porad także telefonicznie – pod numerem 71 320 1746.
Przy okazji na uczelni odbędzie się wystawa roślin ozdobnych (bylin i roślin rabatowych – teraz jest idealny czas na zasadzenie ich na balkonie, więc część z nich będzie można kupić), ziół i grzybów uprawnych.
Miejska farma
Przed uczelnią na 2 tygodnie stanie przygotowana przez studentów z koła naukowego farma miejska, czyli nowy trend ogrodnictwa miejskiego w Europie. Będzie to zbudowana z europalet z recyklingu konstrukcja z roślinami uprawnymi – warzywami, owocami i ziołami.
Dla tych, którzy przymierzają się do własnego ogródka, to idealna okazja, żeby podejrzeć, jak to robią specjaliści, a dla reszty – do chwili wytchnienia wśród roślin w centrum miasta. Farma będzie w pełni funkcjonalna, tzn. obiad będzie można doprawić świeżo zerwaną bazylią, a do herbaty przed egzaminem dorzucić melisy.