Site icon wroclawianin.info

ZOO – urodził się jedenasty „afrykański Bambi”

W naszym ogrodzie zoologicznym 28 sierpnia urodził się dikdik. To potomek Lenonki i Federica. Wszyscy szukają imienia dla niego.

Dikdiki to jedne z najmniejszych antylop na świecie – samiec, czyli byk, waży zaledwie do 4 kg! Są niepozorne, ale skradły serca odwiedzających wrocławskie Afrykarium. Podobno dikdiki bardzo przypominają jelonka Bambiego.
Wprowadziły się do nowego, wrocławskiego domu jesienią 2014 r. Na początku trudno było je zobaczyć – płochliwe, nieśmiałe chętniej spędzały czas w ukryciu. Dzisiaj można je podziwiać na wybiegu Afryki Wschodniej, gdzie ich sąsiadami są: hipopotamy nilowe, mrównik, mangusty, wiewiórki przylądkowe, czaple złotawe, ibisy, czy warugi i warzęchy.
Samcem alfa i ojcem wszystkich jedenastu maluchów jest Federico, a matkami głownie Lenonka i Zula. Dotychczas na świat przyszły m.in. Blondie, Elvis, Eminem, Lenon, Limahl, Loreen, Nirvana, Norman, Norbi, Nowinka i Tina. Czyż od tych imion nie kręci się w głowie? Na pomysł nadawania imion kojarzących się z gwiazdami estrady wpadli opiekunowie tych zwierząt. Okazało się bowiem, że choć są dość powszechne w środowisku naturalnym, to w ogrodach zoologicznych już nie. Początki hodowli wymagały więc zebrania informacji i stałej obserwacji. W ich wyniku opiekunowie doszli do wniosku, że te antylopy to po prostu gwiazdy – niby płochliwe, niby nieśmiałe, ale jak trzeba zapozować – lewy profil prawy czy en face, to proszę bardzo! Narodziła się więc nowa tradycja we wrocławskim zoo i gdy przychodzi na świat dikdik, opiekunowie obserwują malucha i porównują do gwiazd estrady, czy to pod względem wyglądu czy charakteru.
Najprawdopodobniej jest to samica, więc w zoo ruszyła karuzela z imionami. Słychać m.in. Lauryn, choć podobno mała samiczka jest za poważna jak na front women Fugees i lepiej by pasowało Lopez od J Lo, bo już wie jak dobrze się prezentować. Jednak opiekunowie pozostają otwarci i proszą by im pomóc w wyborze imienia.

Dorosłe dikdiki
Exit mobile version