Jutro startują Nowe Horyzonty

W czwartek 25 lipca rusza 19. edycja festiwalu filmowego Nowe Horyzonty. Do 4 sierpnia obejrzymy 223 pełnometrażowe filmy z 54 krajów, w tym zarówno hity z festiwali w Berlinie i Cannes, festiwalowe odkrycia NH oraz premiery polskie.

„Portret kobiety w ogniu” w reżyserii Céline Sciammy otworzy tegoroczny festiwal, a „Pewnego razu… w Hollywood” Quentina Tarantino z Rafałem Zawieruchą w roli Romana Polańskiego zakończy. Między tymi produkcjami wiele się wydarzy.

Prosto z Cannes do Wrocławia

„Jeszcze gorący” „Portret kobiety w ogniu” w reżyserii Céline Sciammy został w tym roku nagrodzony w Cannes za scenariusz. Akcja filmu rozgrywa się w Bretanii w 1760 roku, a bohaterką jest przygotowywana do zamążpójścia arystokratka Heloiza, która wdaje się w romans z portrecistką Marianną.

Hollywood na deser

Z kolei „Pewnego razu… w Hollywood” jest od dłuższego czasu na ustach świata filmowego z powodu kontrowersji jakie budził juz na etapie produkcji. Bohaterami są przyjaciele – zapomniany gwiazdor westernów (Leonardo di Caprio) i kaskader (Brad Pitt), a w tle dzieje się tragiczna historia śmierci Sharon Tate (Margot Robbie), żony Romana Polańskiego (w tej roli zobaczymy wspomnianego już Rafała Zawieruchę). – Pokaz filmu na Festiwalu Nowe Horyzonty będzie jednym z pierwszych w Europie, a zainteresowanie tytułem było ogromne. W Cannes, gdzie film miał premierę, po bilety ustawiały się kolejki, jakich nie widziałem tam od 20 lat – mówi Roman Gutek.

Festiwalowe hity

Podczas festiwalu w Nowych Horyzontach oraz w Dolnośląskim Centrum Filmowym obejrzymy premiery filmów, które zdążyły już zelektryzować publiczność międzynarodowych imprez w Berlinie, Cannes, San Sebastian i Toronto. Wśród nich m.in. :

  • „Parasite”, reż. Bong Joon-ho

Polska premiera tegorocznego triumfatora z Cannes. Południowokoreański reżyser, znany dotychczas m.in. z filmu „Okja”, tym razem zaangażował rodzimych aktorów, którzy grają koncertowo. A obserwujemy dwie rodziny z dwóch różnych światów – wiążących koniec z końcem cwaniaków i oszustów oraz zamożnych parweniuszy, których ubożsi będą chcieli wykorzystać do własnych celów. Tragikomedia, która zachwyciła jury w Cannes i krytyków.

  • „Ból i blask”, reż. Pedro Almodóvar

Hiszpański piewca kolorów, radości życia, ale i refleksji nad różnymi obliczami miłości tym razem nakręcił film ze swoim ulubionym Antoniem Banderasem, który wciela się w reżysera filmowego Salvadora Malla, obecnie w twórczym impasie, z którego ciężko mu wyjść. Pomóc może podróż w przeszłość, do dzieciństwa, pierwszej miłości do kogoś i do kina. Krytycy już teraz porównują dzieło Alodóvara do „Osiem i pół” Felliniego.

  • „Greta”, reż. Neil Jordan

Reżysera tego thrillera nie trzeba nikomu przedstawiać (nakręcił „Wywiad z wampirem”, „Grę pozorów” i „Śniadanie na Plutonie”). Tym razem celebruje swoją miłość dla aktorskiego geniuszu Isabel Huppert, opowiadając historię Grety, sympatycznej (na pierwszy rzut oka) i roztargnionej starszej Pani, która gubi w metrze torebkę. Znajduje ją młoda kelnerka Frances (Chloë Grace Moretz) i jest na tyle grzeczna oraz naiwna, że oddaje zgubę. Szalony śmiech Huppert w trailerze zapowiada ciekawe doznania.

Konkurs Nowe Horyzonty

Jedna z ważniejszych imprez wrocławskiego festiwalu. O tytuł laureata i nagrodę w wysokości 15 tysięcy euro powalczy 12 filmów. Zwycięzcę wybierze jury w składzie Isabella Eklöf  (laureatka ubiegłorocznego Grand Prix), Johann Lurf (artysta wizualny i reżyser), Rasha Salti  (libańska kuratorka, programerka), Agnieszka Smoczyńska  (reżyserka) i Kim  Yutani  (dyrektorka programowa festiwalu Sundance). Zwycięski film poznamy w sobotę 3 sierpnia,a następnego dnia odbędą się jego pokazy specjalne.

Polskie akcenty

To film „Mowa ptaków” Xawerego Żuławskiego ze scenariuszem napisanym przez jego ojca, Andrzeja Żuławskiego. – To film o Polsce, bardzo aktualny, szalony – zapowiada Marcin Pieńkowski. Drugim z mocnych wejść polskich będzie premiera „Obywatela Jonesa” Agnieszki Holland, film o walijskim dziennikarzu (tytułowy Gareth Jones), który odkrywa przerażającą prawdę o Hołodomorze, wielkim głodzie, którą Stalin z premedytacją ukrywa nie tylko przed mediami, ale całym światem.

Retrospektywy

Zaplanowano zarówno przegląd obecnego na festiwalu francuskiego reżysera Oliviera Assayasa (obejrzymy m.in. jego „Bezład” z 1986 roku, „Ścieżki uczuć” z 2000 roku, czy „Sils Maria” z 2014), ale też dzieła podziwianego za wizjonerskie filmy Alberta Serry (w Cannes pokazał właśnie „Liberté”, a my znamy „Śmierć Ludwika XIV”), eksperymentującej Argentynki Albertiny Carri, czy wreszcie reformatora teatru Shūji Terayamy, artysty formatu Jerzego Grotowskiego. – Burzył granice między scenąteatralną a widownią – tłumaczy Roman Gutek, który po raz pierwszy zainteresował się postacią Terayamy w latach 80.

Seanse w Rynku

Po przerwie do Rynku powracają bezpłatne seanse największych kinowych hitów minionych miesięcy, które widzowie obejrzą od 25 lipca do 4 sierpnia. Wśród tytułów m.in. „Kafarnaum” Nadine Labaki, czy „Sils Maria” Oliviera Assayasa.

Scena artystyczna i klub festiwalowy

Podczas Nowych Horyzontów zaplanowano wystawy – m.in. w Studio BWA „Życie wewnętrzne” (dedykowaną ciąży), a w W Op Enheim instalację „Król Słońce” Alberta Serry.

Nie tylko kino

Jednym z większych wydarzeń będzie premiera spektaklu „Chroma. Księga kolorów” w Capitolu,  inspirowanego niezwykłą książką Dereka Jarmana, brytyjskiego reżysera, który umierając na AIDS tracił wzrok i próbował odtwarzać w myślach kolory. Reżyseria: Rafał Matusz.

Klub Festiwalowy Arsenał

Jak każdego roku zapraszamy do Arsenału.  Ku zaskoczeniu wszystkich, wśród diżdżejskich inspiracji, m.in. występ samego Romana Gutka, który w 25-lecie istnienia Gutek Film dał się namówić Konstancji Sawickiej, na wspólny diżdejski set 3 sierpnia o północy.

Spotkania literackie

Ponadto polecamy cykl „CIAŁO” – literackie spotkania z autorami na Nowych Horyzontach od 27 lipca 2019 do 1 sierpnia 2019 w Barbarze.

Bilety na Nowe Horyzonty

Można jeszcze kupić bilety na pojedyncze seanse, polecamy stronę festiwalu Nowe Horyzonty.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *