38. rocznica stanu wojennego

Dolnośląska „Solidarność” już dziś rozpoczęła obchody 38. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

„13 grudnia 1981 r. był wymierzony przeciw Solidarności oraz społeczeństwu pragnącemu wolności” – czytamy w komunikacie.

Jak będą wyglądać tegoroczne obchody?

Dziś o godz. 8.00 odbyła się msza święta w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego, następnie złożono kwiaty pod tablicą śp. Tadeusza Huskowskiego przy Politechnice Wrocławskiej. Tadeusz Huskowski był matematykiem, żołnierzem Armii Krajowej, uczestnikiem powstania warszawskiego, działaczem Solidarności na Politechnice Wrocławskiej. W czasie stanu wojennego był internowany w więzeniu na ul. Kleczkowskiej, sądzony i więziony.

Zaplanowana jest także na dziś uroczystość złożenia kwiatów pod pomnikiem-obeliskiem poświęconym „Wszystkim Współtwórcom, Obrońcom i Bohaterom Solidarności”, odsłonięcie tablicy pamięci Kornela Morawieckiego (Skwer Obrońców Solidarności przy ul. Norwida) oraz uroczystość złożenia kwiatów pod tablicą śp. Tadeusza Kosteckiego przy Politechnice Wrocławskiej. Tadeusz Kostecki od 13 grudnia 1981 był uczestnikiem strajku na politechnice, podczas pacyfikacji strajku zmarł na zawał serca, jego pogrzeb w dniu 18 grudnia 1981 przerodził się w wielotysięczną manifestację.

Jutro (12 grudnia) o godz. 13.00 zostaną złożone kwiaty pod tablicami na budynku Dozamelu (ul. Fabryczna 10), a o godz. 17.00 rozpocznie się koncert „Niezłomni” we wrocławskim Imparcie – wręczenie odznaczeń „Niezłomni” i koncert młodzieży z XVII LO.

13 grudnia (piątek) zapraszamy o godz. 12.00 zapraszamy do siedziby dolnośląskiej Solidarności we Wrocławiu, pl. Solidarności 1/3/5, IV piętro na promocję wydawnictwa „Encyklopedia Solidarności. Opozycja w PRL 1976 – 1989, T.3”.

Uroczystości zakończy msza święta w Katedrze w intencji ofiar stanu wojennego, która rozpocznie się o godz. 18.30 w piątek 13 grudnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *