58 mln zł dla partii. Jeden głos wart średnio ok. 3,9 zł

Sukces wyborczy to nie tylko dostęp do wielkiej władzy, ale też i wielkich pieniędzy. Kilkumilionowe nagrody pocieszenia dostaną też niektórzy przegrani. Po wynikach podanych przez PKW łatwo obliczyć na jaką subwencję mogą liczyć poszczególne partie polityczne. Najwięcej zyska Prawo i Sprawiedliwość – ponad 18,5 mln zł. Wszystkie uprawnione do subwencji partie polityczne otrzymają łącznie ponad 58 mln zł, a to oznacza, że jeden głos wart jest średnio 3,9 zł.

Subwencja przysługuje partiom politycznym, których komitety uzyskały co najmniej 3% głosów w wyborach do Sejmu i partiom, które wchodziły w skład koalicji pod warunkiem, że uzyskały co najmniej 6% ważnych głosów w wyborach do Sejmu.

– Wysokość rocznej subwencji wyborczej nie jest jednak obliczana na podstawie prostego wzoru „stawka x liczba głosów”. Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, a głos głosowi nierówny. Za każdy głos w przedziale do 5% partia otrzymuje 5,77 zł, za głosy z przedziału 5%-10% dostaje 4,61 zł, za głosy do 20% 4,04 zł, za głosy z przedziału 20%-30% 2,31 zł, zaś za głosy powyżej 30% już tylko 0,87 zł – pisze Michał Żuławiński, analityk Bankier.pl.

Z analizy Bankier.pl wynika, że Prawo i Sprawiedliwość otrzyma ponad 18,5 mln zł subwencji, Platforma Obywatelska ponad 15,4 mln zł, .Nowoczesna – 6,2 mln zł a Polskie Stronnictwo Ludowe – ponad 4,4 mln zł. Jedynym ugrupowaniem, które dostało się do Sejmu, ale nie dostanie subwencji jest KUKIZ’15. Ruch Pawła Kukiza startował w wyborach jako komitet wyborczy wyborców, a nie jako partia, w związku z tym nie ma prawa do dotacji. Gdyby jednak KUKIZ’15 partią był, to z obliczeń Bankier.pl wynika, że otrzymałby ponad 7 mln zł subwencji.

Z subwencji cieszyć się mogą też partie, które nie dostały się do Sejmu – KORWiN otrzyma ok 4,1 mln zł, Zjednoczona Lewica – 6,1 mln zł a beniaminek wyborów, czyli Partia Razem – ponad 3,1 mln zł. Łącznie na wsparcie partii politycznych wydamy 58,2 mln zł.

– Znając liczbę oddanych głosów i kwotę subwencji można pokusić się o wycenę wartości jednego głosu. Z naszej analizy wynika, że jego przeciętna wartość wynosi ok. 3,9 zł. Im większe partia ma poparcie tym ta wartość maleje. W systemie obowiązującym w Polsce chodzi o to, by promować małe partie, dlatego np. Partia Razem dostanie 6-krotnie mniejszą subwencję niż Prawo i Sprawiedliwość chociaż zdobyła aż 10 razy mniej głosów – komentuje Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *