Nominowani w konkursie 'ostatni bankiet prezydenta’ w ramach Międzynarodowego Festiwalu OPOWIADANIA

W tym roku konkurs na najlepsze opowiadanie organizowany był pod hasłem „ostatni bankiet prezydenta”. Zgłosiło się ponad 290 autorów mieszkających w Polsce, ale również m.in. w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Belgii, Niemczech, Nowej Zelandii, Stanach Zjednoczonych i Hongkongu. Znamy już piętnastkę finalistów konkursu.

Jednym z najważniejszych elementów Międzynarodowego Festiwalu OPOWIADANIA, który co roku odbywa się we Wrocławiu, są konkursy literacki i translatorski – wyjątkowa szansa dla wszystkich pisarzy i tłumaczy przed debiutem. W tym roku konkurs na najlepsze opowiadanie organizowany był pod hasłem „ostatni bankiet prezydenta”. Zgłosiło się ponad 290 autorów mieszkających w Polsce, ale również m.in. w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Belgii, Niemczech, Nowej Zelandii, Stanach Zjednoczonych i Hongkongu.

Daniel Odija, kurator tegorocznego konkursu, nominował do nagrody głównej piętnaście tekstów. To nie był łatwy temat do opracowania – mówi kurator. Pojęcie władzy wymusza pewnego rodzaju schemat fabularny. Wyróżnione prace ten schemat przełamały, jednocześnie są po prostu dobrze napisane. To opowiadania, z których można wyczytać literacki talent. A talent poparty zdyscyplinowaną pracą może zaowocować w przyszłości ciekawymi dziełami. To dostrzegłem w tych tekstach. Pisarski potencjał ich autorów.

Nominowani autorzy zostaną zaproszeni na bezpłatne warsztaty twórczego pisania, które odbędą się 6 i 7 października 2018 we Wrocławiu. Laureata głównej nagrody ogłosimy 6 października, w trakcie prezentacji 14. MFO.

1. Aleksandra Borowiec, Elpresidente, Warszawa
2. Małgorzata Boryczka, Bocian, Kozienice
3. Maciej Dobosiewicz, Pod lampą, Poznań
4. Ian Giedrojć, Zemsta w akwarium, Bydgoszcz
5. tomasz.ka, Ostatni bankiet prezydenta, Poznań
6. Angelika Kopaczewska, Północ, południe, Wrocław
7. Łukasz Kosik, Salon na Kartuskiej, Gdynia
8. Katarzyna Kowalewska, Gdy ogarnia mnie strach, Grodzisk Mazowiecki
9. Przemek Morawski, Ta ostatnia niedziela, Boguszyce
10. Katarzyna Pochmara-Balcer, Wandzia, Warszawa
11. Barbara Sadurska, Pełnia, Kraków
12. Magdalena Siemieńska-Bałuk, Eulalia, Wrocław
13. Jacek Weichert, Mistrzowski finisz, Warszawa
14. Bartek Zdunek, Mniszek lekarski, Warszawa
15. Małgorzata Żarów, Jak się zabija homary, Warszawa

///

14. Międzynarodowy Festiwal OPOWIADANIA
Wrocław, 5–7 października 2018

Międzynarodowy Festiwal Opowiadania [MFO] to wielowymiarowe święto krótkiej prozy, poświęcone promocji ambitnej książki, koncentrujące się na niebanalnej prezentacji form narracyjnych, badaniu oddziaływania literatury na inne dziedziny sztuki, pozwalające na wymianę doświadczeń twórców polskich i zagranicznych. MFO podejmuje także próby odtworzenia więzi między literaturą a tradycją opowieści ustnej. Centralnym nurtem MFO są prezentacje opowiadań prowadzone przez autorów w językach oryginalnych, z symultanicznie wyświetlanym tłumaczeniem, w zmienionej scenograficznie i co roku odmiennej lokalizacji.

Podczas 14. edycji festiwalu ponownie gośćmi będą autorzy zagraniczni, którzy odczytają swoje premierowe opowiadania w nietypowej scenografii. Dodatkowo planowane są dwie premiery książkowe, dyskusje i warsztaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *