Bezpłatne badania pamięci dla wrocławskich seniorów

Dolnośląska Fundacja Alzheimerowska zaprasza na bezpłatne badania pamięci dla mieszkańców Wrocławia. Na bezpłatne badanie może zapisać się każdy wrocławianin powyżej 50 roku życia.

                                                                                                   źródło: pixabay.com

W wielu krajach najbliższe lata będą charakteryzować się demograficznie największym przyrostem ludności w segmencie osób 65 letnich i starszych. Około 600 milionów ludzi na świecie jest w wieku powyżej 65 lat. W tej populacji bardzo często występują zaburzenia funkcji poznawczych i istotnie rośnie ryzyko wystąpienia otępienia, którego rozpowszechnienie zaczyna osiągać rozmiary globalnej epidemii. Najczęstszą przyczyną otępienia jest choroba Alzheimera. Wyniki badań epidemiologicznych z krajów rozwiniętych wskazują, że występuje ona u 5%-7% osób po 65 roku życia, a jej rozpowszechnienie podwaja się od 65. roku życia co 4,5 lat. Każdego roku rozpoznawanych jest 4,5 mln nowych przypadków otępienia. Według różnych prognoz epidemiologicznych, między innymi Światowej Organizacji Zdrowia liczba chorych przekroczy w 2040 roku 80 milionów. Polskie społeczeństwo również się starzeje. Odsetek ludności w wieku ponad 64 lata wynosił w 2010 roku 13,4% (5 157 317). Oczekiwana długość życia wynosiła w 2010 roku 75,85 lat (mężczyźni 71,88 lat, kobiety 80,06 lat). Badania dotyczące rozpowszechnienia otępienia w Polsce wykazały, że jego rozpowszechnienie w populacji osób powyżej 65 roku życia wynosi od 5,7% do 10%. Opierając się na wynikach tych badań liczbę chorych z otępieniem można oszacować na 300 000 do 500 000. Wczesna diagnoza i wdrożone leczenie mogą istotnie spowolnić rozwój choroby.

Dolnośląska Fundacja Alzheimerowska już od trzech lat organizuje bezpłatne badania pamięci dla mieszkańców Wrocławia. Badania realizowane są w ramach programu „Poprawa jakości życia osób starszych z procesem otępiennym”. Program współfinansowany jest ze środków gminy Wrocław.

Oprócz bezpłatnych badań pamięci, osoby dotknięte chorobami otępiennymi mogą skorzystać z bezpłatnych konsultacji ze specjalistami, a opiekunowie do udziału w grupach edukacyjno-wsparciowych. Badania odbywają się we Wrocławskim Centrum Alzheimerowskim przy ulicy Hallera 190 lokal 2. Na bezpłatne badanie może zapisać się każdy wrocławianin powyżej 50 roku życia.

Zapisy na badania odbywają się telefonicznie w rejestracji ośrodka pod numerem: 533260085.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *