Cieknący kran – czy da się go naprawić samodzielnie bez pomocy hydraulika?

Uszkodzona głowica, zużyta uszczelka, nieprawidłowo działająca wylewka – nawet najlepiej wykonana instalacja hydrauliczna może pewnego dnia zaskoczyć nas dość przykrą niespodzianką. Na szczęście nie każda zaistniała awaria musi prowadzić do horrendalnie kosztownych napraw.

Choć oczywiście z najprostszymi awariami hydraulicznymi jest w stanie poradzić sobie niemal każdy, to sprawy nieco się komplikują, gdy pomimo usilnych prób wszelkie prace nie przynoszą oczekiwanych efektów i cała sytuacja prezentuje się znacznie gorzej niż wydawało się nam na początku. Wówczas jedynym skutecznym sposobem, który prawdopodobnie uratuje nas od doszczętnego zalania i zniszczenia mieszkania jest zwrócenie się o pomoc do profesjonalisty (np. hydraulika Dawida Małka oferującego swoje usługi na terenie Wrocławia), który o najbardziej popularnych awariach hydraulicznych wie dosłownie wszystko.

Taka kolej rzeczy bardzo często ma miejsce m.in. w przypadku awarii związanych z cieknącym kranem, która wymaga natychmiastowej reakcji. Jaka więc powinna być kolejność podejmowanych działań zanim próg naszego mieszkania przekroczy super bohater w postaci hydraulika i czy tego typu awarię da się naprawić samodzielnie? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu! 

Cieknący kran – ignorować czy naprawiać? 

Mimo, że z pozoru może się wydawać, że taki problem to nie żadna gigantyczna awaria hydrauliczna, a raczej drobna „ustereczka”, która nie wymaga właściwie żadnej interwencji, to jednak biorąc pod uwagę wysokość dodatkowych kosztów jakie generuje niepozornie przeciekający kran warto poświęcić nieco uwagi tej kwestii i jej nie bagatelizować. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że nieszczelny kran może bowiem powodować utratę nawet 10 litrów wody w ciągu doby (!!).

Zaczyna się dość niepozornie – z kranu po prosto w regularnych odstępach czasu zaczyna kapać woda, a Ty myślisz sobie „Pewnie niedokładnie zakręciłem wodę” – otóż nic bardziej mylnego! Najczęściej przyczyną przeciekającego kranu są zawodzące elementy wymienne wchodzące w skład jego konstrukcji takie jak np. wylewka, napowietrzacz, czy też najbardziej popularna uszczelka. Wszystko to przez ich regularne użytkowanie, które co oczywiste wpływa na zużycie wymienionych elementów. Jeżeli więc zauważysz, że Twój kran w kuchni lub łazience cieknie, posiada nierówny strumień lub też wystąpił problem z płynnością w ruchu pokręteł bądź uchwytów, to właśnie w tym momencie Twoja czujność powinna zostać wzmożona.

Niezbędne akcesoria, które pomogą Ci naprawić cieknący kran

Choć byłby to niezwykle piękny i optymistyczny tok wydarzeń, to jednak zakręcenie wody nie sprawi, że problem cieknącego kranu zniknie jak za dotknięciem magicznej różdżki. Skuteczna naprawa tego rodzaju usterki wymaga nie tylko czasu (zazwyczaj od 1 do 2 godzin), ale również zestawu niezbędnych narzędzi, takich jak:

  • Klucz imbusowy – pod tym mianem kryje się klucz o bardzo prostej konstrukcji, który posiada sześciokątny przekrój i okazuje się on niezastąpiony wówczas, gdy mamy do czynienia z wymianą uszczelki znajdującej się na głowicy (bądź też całej głowicy). Wygięty pod kątem prostym pręt przydaje się również podczas naprawy kurków oraz dźwigni. 
  • Klucz płaski – jeden z najbardziej popularnych kluczy znajduje zastosowanie również podczas napraw związanych z cieknącym kranem. Z powodzeniem może być on wykorzystywany do montażu oraz demontażu wylewki, wymiany uszczelki w kranie, a także do odkręcania i dokręcenia wszelkich niezbędnych śrub, które staną na drodze podczas zmagań z awarią. 
  • Klucz nastawny – czyli oczywiście klucz o zmiennym rozwarciu szczęk, który umożliwia odkręcanie oraz przykręcanie wszelkich śrub, nakrętek oraz nakładek o różnych wymiarach doskonale radzi sobie również z cieknącym kranem. To właśnie ten rodzaj klucza, ze względu na swoją specyficzną budowę, może być wykorzystywany zarówno do odkręcania śrub mocujących uszczelkę kranu, jak i nakrętek odpowiedzialnych za mocowanie uszczelek w głowicy.

Klucz nastawny to absolutny must-have wyposażenia każdego hydraulika

Od czego zacząć naprawę cieknącego kranu?

Pierwszym krokiem jest oczywiście odnalezienie źródła problemu, jednak jeżeli nie czujesz się na siłach i zamiast do złotej rączki bliżej jest Ci raczej do posiadania dwóch lewych rąk, to dla spokoju sumienia od razu wezwij eksperta, który fachowym okiem oceni sytuację i zaproponuje najlepsze rozwiązanie.

Jeżeli jednak masz na tyle odwagi i wierzysz w swoje umiejętności tak bardzo, że chciałbyś zmierzyć się z awarią kranu, zanim na dobre pochłonie Cię samodzielne majsterkowanie:

  • Zlokalizuj miejsce nieszczelności kranu i sprawdź kiedy faktycznie przecieka bateria – jeżeli przecieka, gdy jest odkręcona wtedy do wymiany są prawdopodobnie uszczelki, jeśli natomiast zakręcona nadeszła pora na pozbycie się starych uszczelek na głowicy. 
  • Sprawdź czy awaria nie jest przypadkiem związana ze skrzypieniem, utrudnionym wyciekiem wody w miejscu, w którym uchwyt styka się z baterią oraz nieregularnym strumieniem, jeżeli tak, naprawa będzie dotyczyła uszkodzonej głowicy baterii jedno-uchwytowej. 
  • Zauważyłeś nierównomierny wypływ z wylewki? Zachlapaną przestrzeń dookoła zlewu bądź umywalki? W tym przypadku najprawdopodobniej masz do czynienia z zanieczyszczonym, (lub co gorsza uszkodzonym) perlatorem.

Gdy prawdopodobna przyczyna awarii hydraulicznej została już odnaleziona wówczas można przystąpić do pracy, którą należy zacząć oczywiście od zakręcenia zaworu wody – w przeciwnym razie ryzyko zalania mieszkania stanie się bardzo realnym scenariuszem. Po dokładnym zabezpieczeniu powierzchni domu przed ewentualną niespodzianką można przejść do naprawy, która w zależności od rodzaju awarii hydraulicznej będzie prezentować się nieco inaczej. 

Naprawa uszkodzonej głowicy

Bez wątpienia jest to jedna z najbardziej pracochłonnych napraw, która wymaga nie tylko dokładności, ale również doświadczenia. Jeśli więc masz do czynienia z przeciekaniem kranu powstałym na skutek uszkodzonej głowicy, to najlepszym wyjściem z sytuacji będzie wezwanie hydraulika, który na dźwięk słów „rozeta”, „wymiana głowicy” oraz „klucz nastawny” nie zrobi przerażonych oczu, tylko szybko zabierze się do pracy. W przypadku tego typu awarii hydraulicznej należy nie tylko zdemontować baterię, a następnie odkręcić rozetę, ale również bez zbędnych szkód dostać się do nakrętki podtrzymującej głowicę i jeżeli sytuacja tego wymaga wymienić ją na nowszy model.

Wymiana uszczelki

Jest to zadanie znacznie mniej skomplikowane niż napraw uszkodzonej głowicy – w tym przypadku wystarczy po prostu odkręcić korpus kranu, a następnie zdjąć zawór i odkręcić znajdującą się pod nim nakrętkę, w której to kryje się uszkodzona uszczelka. Po jej wymianie na nowy element należy znów złączyć ze sobą wszelkie elementy, a następnie je dokręcić i gotowe!

Naprawa wylewki

Z tym zadaniem prawdopodobnie poradziłaby sobie nawet najmłodsza złota rączka. W przypadku tej awarii wystarczy odkręcić śrubę mocującą wylewkę, wymienić uszczelkę bądź pierścienie, a następnie ponownie dokręcić wylewkę za pomocą jednego z kluczy. Uwaga! Naprawiając wylewkę należy pamiętać o tym by nie dokręcić jej za mocno, gdyż w przeciwnym razie nie będzie ona w stanie swobodnie poruszać się na boki.

Uszkodzona głowica kranu? Z tym zadaniem najlepiej poradzą sobie eksperci

Wiecznie cieknący kran w kuchni lub łazience? Postaw na pomoc fachowców z ponad 20-letnim doświadczeniem!

Od jakiegoś czasu masz wrażenie, że Twój kran w łazience notorycznie przecieka? A może sen z powiek spędza Ci inna awaria hydrauliczna, która notorycznie wraca jak bumerang pomimo tego, że jej naprawą zajmowało się już kilku fachowców? W takim razie wszystko wskazuje na to, że to już najwyższa pora zawrócić się po pomoc do DM Kanwood – firmy oferującej usługi hydraulicznej na terenie Wrocławia oraz okolic, która dzięki wieloletniemu doświadczeniu, staranności oraz rozbudowanej ofercie może zapewnić Ci najwyższy poziom usług przez całą dobę.

Tylko w DM Kanwood otrzymasz optymalne rozwiązania dopasowane do Twoich indywidualnych oczekiwań oraz 24-miesięczną gwarancję na każde wykonane zlecenie – zapoznaj się z pełną oferta dostępną na stronie www.hydraulik.wroclaw.pl i zobacz, jak działają prawdziwi profesjonaliści, którzy mogą pochwalić się licznymi referencjami. 

M KANWOD Dawid Małek
ul. Bolesława Chrobrego 35 lok. 8
50-254 Wrocław
Telefon komórkowy: 600-45-49-49

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *