CKE podała we wtorek wstępne wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego. Świadectwo dojrzałości uzyskało 79,7 proc. absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, 14,8 proc. tych, którzy nie zdali jednego przedmiotu, ma prawo do poprawki w sierpniu.
źródło fot. pixabay.com
Spośród tegorocznych absolwentów liceów maturę zdało 85,3 proc., a prawo do poprawki ma 10,6 proc. W technikach było nieco gorzej – 69,6 proc. absolwentów zdało, a prawo do poprawki ma 22,3 proc.
W tym roku w liceach egzamin pisemny z języka polskiego zdało 98 proc. maturzystów, z matematyki – 87 proc., a z najczęściej wybieranego języka obcego, czyli angielskiego – 97 proc. W technikach egzamin pisemny z języka polskiego zdało 96 proc. maturzystów, z matematyki – 75 proc., a z języka angielskiego – 93 proc.
Średni wynik wszystkich tegorocznych maturzystów z egzaminu z biologii to 32 proc. możliwych do uzyskania punktów, z chemii – 40 proc., filozofii – 39 proc., fizyki – 35 proc., geografii – 30 proc., historii – 32 proc., historii muzyki – 46 proc., historii sztuki – 44 proc., informatyki – 34 proc., języka kaszubskiego – 62 proc., języka łacińskiego i kultury antycznej – 58 proc., języka łemkowskiego – 95 proc. (zdawała jedna osoba w całym kraju), z wiedzy o społeczeństwie – 28 proc.
5,5 proc. abiturientów nie zdało więcej niż jednego egzaminu. Będą mogli poprawiać wynik dopiero za rok. W 259 przypadkach unieważniono egzamin. W 51 wynikało to z wniesienia na egzamin telefonu komórkowego lub korzystania z niego podczas egzaminu, a w 99 stwierdzono niesamodzielność pisania egzaminu (trzy przypadki wykryto podczas egzaminu, a 96 podczas sprawdzania prac).
Do egzaminu maturalnego przystąpiło w maju tego roku około 247 tys. tegorocznych absolwentów liceów i techników. Musieli obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (obligatoryjne są na poziomie podstawowym; chętni mogą je zdawać także na rozszerzonym) oraz dwóch ustnych: z polskiego i języka obcego. Abiturienci musieli też obowiązkowo przystąpić do jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru; chętni mogli przystąpić jeszcze do pięciu takich egzaminów.
Aby zdać maturę, trzeba uzyskać z przedmiotów obowiązkowych co najmniej 30 proc. punktów możliwych do zdobycia; w przypadku przedmiotów do wyboru nie ma progu zaliczeniowego.
Maturzysta, który nie zdał jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki w sierpniu. Wyniki uzyskane na maturze są podstawą przy rekrutacji na studia.
Indywidualne wyniki można sprawdzać w systemie informatycznym macierzystej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. W razie wątpliwości można wnioskować o weryfikację do Komisji Okręgowej, a następnie odwołać się do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego.
Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny/PAP