Dni Karpia w Dolinie Baryczy – miks przygody i smaków

W piątek 7 grudnia br., w gościnnych progach Muzeum Bombki w Miliczu odbyła się konferencja podsumowującą tegoroczną edycję Dni Karpia w Dolinie Baryczy. Przy okazji poznaliśmy kulinarnych Mistrzów Karpia, czyli najlepszych kucharzy z Doliny Baryczy.

Przypomnijmy, Dni Karpia w Dolinie Baryczy to cykl wydarzeń, który rozpoczyna się we wrześniu i trwa do końca listopada. W tym roku było to ponad 60 imprez – wycieczek i zawodów wędkarskich, kolacji, festynów, spacerów z ornitologiem i przejażdżek bryczkami, a także spływów kajakowych. W ciągu trzech miesięcy stronę internetową Dni Karpia odwiedziło blisko 70 tysięcy gości. Ponad połowa wszystkich uczestników Dni Karpia była w Dolinie Baryczy kolejny raz – impreza tak im się spodobała, że wracają tu co roku.

O sukcesie imprezy, podczas podsumowującej konferencji opowiadała Inga Demianiuk-Ozga, prezes Stowarzyszenia Partnerstwo dla Doliny Baryczy – organizatora Dni Karpia.

Punktem kulminacyjnym wieczoru było podsumowanie trzech miesięcy działań i podziękowanie wszystkim, którzy się w nie włączyli. Dyplomów, ściskania rąk i uścisków było mnóstwo, nie sposób wymienić wszystkich partnerów i przyjaciół Dni Karpia, ale był to bardzo wzruszający moment.

Podobnie jak występ orkiestry z Milicza, która umiliła wieczór doskonałą muzyką.

Ponadto poznaliśmy wyniki dorocznego konkursu kulinarnego Mistrz Karpia, w którym wybrano mistrzów nad mistrzami, czyli najlepszych szefów kuchni w Dolinie Baryczy. Konkurs odbył się w listopadzie, a wyniki ogłoszono dopiero 7 grudnia, zatem napięcie sięgało zenitu.

W konkursie wzięło udział 12 z 13 zgłoszonych restauracji. Wszystkie zorganizowały w tym roku kolację rybną „Ryba do syta” w ramach Dni Karpia w Dolinie Baryczy. Wszystkie zaproponowały gościom 3 konkursowe potrawy.

 1. Gospoda 8 Ryb z Rudy Sułowskiej – Sum pieczony z bekonem podany z sosem holenderskim, konfiturą z czerwonej cebuli, puree ziemniaczanym i emulsją ze szpinaku
  2. Restauracja KARDAMON z Odolanowa – Sandacz podawany na puree z batatów z chipsem z jarmużu i spaghetti warzywnym
  3. Restauracja KARPIÓWKA z Odolanowa – Karp w sosie porowym
  4. Restauracja TEO z Cieszkowa – Sum na gorąco z serem, podawany z ryżem i marchewką po koreańsku
  5. Górecznik Karczma z Antonina – Sum w sosie z zielonego ogórka
  6. Restauracja Trzcieliny z Przygodzic – Paprykowy karp
  7. Restauracja „W Starym Młynie” z Niesułowic – Łazanki z karpia
  8. Jaworowy Dom z Cieszkowa – Karp zapiekany w warzywach podawany z niokami oraz sosem koperkowo-śmietankowym
  9. Karczma Rybna – Ruda Żmigrodzka – Karp w kąpieli śmietanowo-borowikowej
  10. Restauracja „Lido” z Antonina – Przysmak Elizy Radziwiłłówny
  11. Restauracja Grabownica z Grabownicy Milickiej – Pierogi z karpia podane z sosem śmietankowo-karpiowym
  12. Hotel & Restauracja Libero z Milicza – Szafranowa zupa rybna.

Jury oceniało dobór składników i zgodność z lokalną kuchnią, walory smakowe i zapachowe, sposób podania, wygląd i aranżację dania oraz walory zdrowotne przygotowanych potraw. Nie bez znaczenia była też merytoryczna prezentacja.

I miejsce w tym nad wyraz smacznym konkursie zajęła Karczma Górecznik za danie: Sum w sosie z zielonego ogórka. W nagrodę zwycięzcy otrzymali roota kuchennego o wartości 1000 zł ufundowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa we Wrocławiu, w imieniu ośrodka nagrodę przekazała dyrektor Urszula Ganczarek.

II miejsce zdobyła Gospoda 8 Ryb za danie: Sum pieczony z bekonem podawany z sosem holenderskim, konfiturą z czerwonej cebuli, puree ziemniaczanym i emulsją ze szpinaku

III miejsce – Restauracja „W Starym Młynie” za danie: Łazanki z karpia.

Swoją nagrodę przyznała też publiczność zgromadzona na konferencji. Według gości niezrównany był Pasztet z karpia przygotowywany przez Karczmę Rybną – Ruda Żmigrodzka.

Miło nam dodać, że również wroclawianin.info miał skromny udział w wydarzeniu, wspierając promocyjnie tegoroczną edycję Dni Karpia Już teraz zapraszamy wszystkich na jesień 2019 roku, możemy uchylić rąbka tajemnicy i powiedzieć, że w Dolinie Baryczy znowu będzie się działo!

[WRGF id=12509]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *