Ferie w Muzeum

Podczas ferii, w Muzeum Narodowym dzieci wybiorą się na wystawę  „Cudo-Twórcy”, dowiedzą się, jak wyglądały obiadki w dawnej Polsce; w Panoramie Racławickiej będzie można poznać tajniki tworzenia tak wyjątkowego, wielkiego obrazu, jakim jest panorama; w Muzeum Etnograficznym dzieci poznają różne tradycje wycinarskie oraz zobaczą nową wystawę czasową „Jan Koloczek – malowane marzenia”,a także stworzą swojego własnego pająka przy pomocy słomek, sznurków i bibułek; w Pawilonie Czterech Kopuł dzieci ruszą do gry z kolorem, postacią i kształtem. Będzie można dowiedzieć się czym są zimne kolory, poznać tajniki sztuki abstrakcyjnej oraz zwiedzić wystawę „Grupa Krakowska  1932–1937”.

                                                                                         fot.: mat.pras.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Wstęp z biletem za 1 zł, obowiązują zapisy w tygodniu poprzedzającym zajęcia: tel. 71 372 51 48 lub edukacja@mnwr.pl.

30.01, g. 12:00 i 14:00 — Zimowe kreacje
Zabawa plastyczna dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Ferie w Muzeum”. Prowadzenie: Barbara Przerwa.
Kiedy zaczyna się zima, z przyjemnością ubieramy się cieplej i otulamy szalikami. Na wystawie rzemiosła artystycznego „Cudo-Twórcy” można podziwiać bardzo ciekawe eksponaty wydziergane z wełnianej włóczki. Jest tam szalik z głową lwa oraz sweter z dekoracją nawiązującą do malarstwa słynnego artysty Pabla Picassa.
Korzystając z kolorowych reprodukcji, wełny, tasiemek i bibuły, dzieci będą projektować zimowe kreacje.

1.02, g. 12:00 i 14:00 — Polowanie na lisa
Zabawa edukacyjna dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Ferie w Muzeum”. Prowadzenie: Sławomir Ortyl.
Prowadzący opowie o lisku, który na jakiś czas zamieszkał w jego domu, i wytropi wraz z uczestnikami lisy, które są w muzeum. Okaże się przy tym, że polowanie, w którym biorą udział dzieci, nie jest polowaniem, by zdobyć lisie futro, ale wiedzę o tych pięknych zwierzętach!

6.02, g. 12:00 i 14:00 — Zimowe obiadki i desery
Zabawa plastyczna dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Ferie w Muzeum”. Prowadzenie: Grzegorz Wojturski.
Co jedzono zimą w dawnej Polsce w miejskim domu, chłopskiej chacie czy szlacheckim dworku? Jakich naczyń i sztućców używano i na jakich kuchenkach gotowano? Dla małych smakoszy przewidziano drobną niespodziankę kulinarną.

8.02, g. 12:00 i 14:00 — Zimowe koncerty. W świecie instrumentów i maszyn grających
Zajęcia dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Ferie w Muzeum”. Prowadzenie: Michał Pieczka.
W zimowe wieczory nie ma chyba nic przyjemniejszego od wspólnego muzykowania. Podczas spotkania dzieci obejrzą na ekspozycji „Cudo-Twórcy” różne instrumenty muzyczne oraz maszyny grające, a także spróbują wydobyć z niektórych dźwięki. Oj, będzie się działo!

 
■ Panorama Racławicka
Wstęp z biletem za 15 zł, obowiązują zapisy w tygodniu poprzedzającym zajęcia: tel. 71 344 23 44.

31.01 i 7.02, g. 9:15 — Ferie z Panoramą Racławicką
Zabawa edukacyjna dla dzieci w wieku 6–12 lat. Prowadzenie: Izabela Trembałowicz-Chęć.
Po krótkim wstępie w Małej Rotundzie udamy się na platformę widokową, by obejrzeć dzieło Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Dowiemy się, kto jeszcze brał udział w tworzeniu obrazu, jak artyści podzielili się pracą i ile czasu im ona zajęła, nauczymy się, jak oglądać wyjątkowy obraz jakim jest panorama, przekonamy się, czym jest sztafaż i z czego jest zrobiony.

 
■ Muzeum Etnograficzne
Wstęp z biletem za 1 zł, obowiązują zapisy w tygodniu poprzedzającym wydarzenie: tel. 71 344 33 13 lub muzeum@muzeumetnograficzne.pl.

29.01, g. 12:00 — „Malowane marzenia” – wokół twórczości Jana Koloczka
Warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 8–12 lat, w ramach cyklu „Ferie w Muzeum Etnograficznym”.
Prowadzenie: Olga Budzan.
Podczas warsztatów uczestnicy poznają niezwykły świat Jana Koloczka, artysty samouka z Nysy. Oprócz rysunku z natury będzie można zmierzyć się ze stworzeniem własnej kompozycji fantastycznej, inspirowanej pracami tego twórcy.

1.02, g. 12:00 — Wycinanki świata
Warsztaty plastyczne dla dzieci dla dzieci w wieku 6–12 lat, w ramach cyklu „Ferie w Muzeum Etnograficznym”.
Prowadzenie: Olga Budzan.
Uczestnicy warsztatów poznają różne tradycje wycinankarskie (m.in. chińskie, amerykańskie i duńskie). Każdy z uczestników będzie mógł stworzyć własną pracę inspirowaną tradycyjnymi wycinankami z różnych stron świata.

5.02, g. 12:00 — Pająk nad głową
Warsztaty plastyczne dla dzieci dla dzieci w wieku 6–12 lat, w ramach cyklu „Ferie w Muzeum Etnograficznym”.
Prowadzenie: Marta Derejczyk.
Pająki to nie tylko budzące u niektórych z nas lęk żyjątka, to także niezwykłe słomiano-papierowe konstrukcje zdobiące kiedyś wiejskie chaty w okresie świątecznym. Na warsztatach uczestnicy wykonają własnego pająka przy pomocy słomek, sznurków i bibułek.

 
■ Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
Wstęp z biletem za 1 zł, obowiązują zapisy na tydzień przed wydarzeniem: tel. 71 712 71 81 lub edukacja.pawilon@mnwr.pl.

29.01, g. 11:00 — Gramy w kolory
Warsztaty dla dzieci w wieku 9–12 lat w ramach cyklu „Ferie w Pawilonie”. Prowadzenie: Iwona Gołaj.
Czy marzniemy, gdy patrzymy na niebieską plamę? Co to znaczy, że kolor jest zimny i czy ciepły faktycznie nas rozgrzeje? Zakręcimy kołem kolorów i się przekonamy! Zapraszamy na naukę o barwach połączoną z warsztatem plastycznym. Wspólnie odwiedzimy też wystawę czasową „Grupa Krakowska 1932–1937”.

31.01, g. 11:00 — Gramy w postacie
Warsztaty dla dzieci w wieku 9–12 lat w ramach cyklu „Ferie w Pawilonie”. Prowadzenie: Justyna Oleksy.
A gdyby tak spędzić poranek w muzeum i poznać postacie z obrazów? Może z którąś z nich uda się zaprzyjaźnić? Pawilon Czterech Kopuł zaprasza na zajęcia w czasie ferii na wystawie czasowej „Grupa Krakowska 1932–1937”.

5.02, g. 11:00 — Gramy w kształty
Warsztaty dla dzieci w wieku 9–12 lat w ramach cyklu „Ferie w Pawilonie”. Prowadzenie: Agata Iżykowska-Uszczyk.
Ferie to dobry czas, by puścić wodze fantazji. Znasz ten kształt? Człowiek czy zwierzę? A może ani jedno, ani drugie? Sztuka abstrakcyjna pozostawia ogromne pole do fantazji. Zapraszamy na warsztaty z wyobraźni do Pawilonu Czterech Kopuł.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *