Festiwal Pirotechniki Filmowej w Zamku Czocha

 Podczas Festiwalu Pirotechniki Filmowej w Zamku Czocha zobaczymy pokazy pirotechniczne i kaskaderskie, a także filmy, które kręcone były na zamku. Festiwal odbędzie się w dniach 14-15 sierpnia br.

Zamek Czocha, odkąd kinematografia stała się sztuką, jest jednym z symboli polskiego świata filmowego. Poczynając od Postaci Ernst Gütschowa (inicjatora przebudowy zamku), który wspierał przedwojenny, raczkujący przemysł Hollywoodu, kończąc na masie filmów, które powstały po wojnie w murach naszej warowni.

Nieodłącznym elementem filmografii Czochy są dzieła wojenne. Żeby przypomnieć tylko dwa, czyli „Gdzie jest Generał?”, oraz „Tajemnica Twierdzy Szyfrów”, które od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. A jeśli wojna to i jej najbardziej widowiskowa część, czyli wybuchy i strzały – efekty specjalne, które najbardziej kochają widzowie rozmiłowani w kinematografii spod znaku militarnej przygody.

PROGRAM I FESTIWALU PIROTECHNIKI FILMOWEJ W ZAMKU CZOCHA

14-15 Sierpnia 2018

POKAZY KASKADERSKIE

Przez dwa dni imprezy dla Gości będzie przygotowane kino plenerowe, w trakcie którego wyświetlane będą filmy, które zostały nakręcone na Zamku Czocha m.in.:

– Gdzie jest generał

– Tajemnica Twierdzy szyfrów

– Wiedźmin

Dzień 1

 1. Otwarcie imprezy – MASCALETA – pokaz pirotechniki dziennej w stylu hiszpańskim – pokaz ogni sztucznych oparty na huku i dymie. ROZWINIĘCIE: pirotechnika dzienna jest od zawsze domenom Hiszpanii – w ciągu dnia, w celach religijnych, wystrzeliwują oni ładunki dymne i hukowe, które anonsują początek obchodów świąt, imprez, czy uroczystości miejskich. Tak też zaczniemy nasz weekend z efektami specjalnymi.

 2. Atak na zamek – ostrzał artyleryjski zamku przez wojska rosyjskie – pokaz z udziałem grup rekonstrukcyjnych przedstawiający namierzanie celu i ostrzał moździerzowy – sceny z filmy Wróg u Bram. ROZWINIĘCIE: wojska rosyjskie bronią Stalingradu przed Nazistowskim najeźdźcą. Aby osłabić jego natarcie rozkładają moździerz, którym prowadzą ostrzał zamkowej fosy. Pokaz obsługi moździerza, oraz spustoszenia jakie czynią jego pociski.

 3. Kocham zapach Napalmu o poranku – bombardowanie Napalmem w fosie zamkowej – kopia słynnej sceny z kultowego filmy Coppolli – Czas Apokalipsy. Amerykanie bez litości obchodzili się ze swoimi wietnamskimi przeciwnikami, gdy nie mogli spenetrować głębokiej dżungli, gdzie się oni kryli wzywali samoloty, które zrzucały specjalną mieszankę benzyny zapalającą i przylepiającą się praktycznie do wszystkiego. Za pomocą efektów specjalnych spróbujemy uzyskać podobny efekt.

 4. Jak powstaje pokaz pirotechniczny? – wykład połączony z prezentacją oprogramowania i komputerów używanych do efektów pirotechnicznych. Na sam koniec zostanie przeprowadzony krótki pokaz na dolnym moście – Festiwal Ognia. Od czasów starożytnych Chin ludzie bawią się i cieszą ogniami sztucznymi. Jak one powstają? Jak działają? Jak tworzy się widowiska w dzisiejszych czasach. O każdej z tych rzeczy opowie licencjonowany pirotechnik który pracował m.in. w Japonii, Szwajcarii, czy Hiszpanii.

 5. Atak lotniczy na zamek – niemiecki patrol spróbuje przegonić rosyjskiego SU (przedstawionego tylko za pomocą efektów dźwiękowych), który właśnie atakuje na zamek. Wpierw używając karabinu MG 42, gdy to nie pomoże wezwą ciężką artylerię przeciwlotniczą – Działa Navarony. Potężne pociski przeciwlotnicze będą się rozrywać nad zamkiem wstrząsając gośćmi i okolicznymi budynkami. Będzie to scena nawiązująca do obrony Zamku i Leśnej przez Alianckimi bombowcami, które nie raz nawiedzały nasz region pod koniec wojny.

 6. Magia pirotechniki dziennej – na zakończenie dnia zostanie przeprowadzony pokaz pirotechniki wieczornej z użyciem potężnych ładunków 100mm, które zapełnią niebo różnokolorowym dymem (Folwark).

KASKADERZY

Mrożące krew w żyłach pokazy kaskaderskie- trzy bloki tematyczne:

 • jak powstaje walka filmowa

 • jak robi się palenie człowieka na planie

 • pokaz filmowy różnych scen kaskaderskich z omówieniem

NOCNE ZWIEDZANIE Z PIROTECHNIKĄ w tle

Za pomocą pirotechniki zostaną przypomniany, zapomniane historie z dziejów Zamku Czocha. Start 22:00 (czas trwania: około 3 godziny).

Dzień 2

 1. MOCNY POCZĄTEK – Atak na zamek – szturm żołnierzy niemieckich na zamek połączony z ostrzałem moździerzowym – Szeregowiec Ryan. Niemieccy żołnierze ruszyli do ataku chcąc zdobyć zamek. Wykorzystują do tego pojazd pancerny oraz moździerze, które ponownie zaorają teren wokół zamku.

 2. Pokaz pirotechniki dziennej i pirotechniki saskiej – wielkie ogniste koła , fontanny pirotechniczne i wyrzutnie dymne – ciekawe widowisko synchronizowane z muzyką – scena filmu Trzej Muszkieterowie. Wrócimy do czasów Ludwika XIV i słynnych barokowych pokazów ogni sztucznych, opartych na strumieniach ognia, wodospadach i innych efektach całkowicie różnych od zwykłej pirotechniki.

 3. Jak powstaje pokaz pirotechniczny? – wykład połączony z prezentacją oprogramowania i komputerów używanych do efektów pirotechnicznych. Na sam koniec zostanie przeprowadzony krótki pokaz na dolnym moście – Festiwal Ognia. Od czasów starożytnych Chin ludzie bawią się i cieszą ogniami sztucznymi. Jak one powstają? Jak działają? Jak tworzy się widowiska w dzisiejszych czasach. O każdej z tych rzeczy opowie licencjonowany pirotechnik który pracował m.in. w Japonii, Szwajcarii, czy Hiszpanii.

 4. Dzwony Wojny – atak gazowy z okopów I Wojny Światowej. Gdy biły dzwony żołnierze wiedzieli, że rozpoczął się atak gazowy. Tą dramatyczną scenę postaramy się odtworzyć w fosie zamkowej – tylko dla ludzi o mocnych nerwach.

 5. Atak niemieckiego pojazdu pancernego na Zamek Czocha – obrona Rosjan i zniszczenie pojazdu wyrzutnią rakiet – Wróg u Bram.

 6. Pożegnanie z hukiem – obrona przeciwlotnicza i ostrzał artyleryjski w fosie zamku – Bitwa o Anglię. Pożegnamy widzów z głośnym hukiem, gdy w powietrze wzlecą potężne pociski artyleryjskie zakrywając niebo nawałą ognia.

KASKADERZY

Mrożące krew w żyłach pokazy kaskaderskie- trzy bloki tematyczne:

 • jak powstaje walka filmowa

 • jak robi się palenie człowieka na planie

 • pokaz filmowy różnych scen kaskaderskich z omówieniem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *