Festiwal Słoików – Festival Sklenic

W malowniczym Mościsku w gminie Dzierżoniów, w sobotę 22 września odbył się pierwszy Festiwal Słoików. Było to wydarzenie międzynarodowe, które zgromadziło gości z Polski oraz zaprzyjaźnionych miejscowości z Czech tworzących Dobrovolný svazek obcí Mikroregion Severo-Lanškrounsko.

Początkiem spotkania były warsztaty, w czasie których drużyny polsko-czeskie przygotowały swoje propozycje na domowe warzywne przetwory. Wypełnione warzywami słoiki były bardzo kolorowe, a ich zawartość zależała tylko i wyłącznie od wyobraźni uczestników zajęć. W słoikach znalazły się zatem m.in. pieczarki, pomidory, słodka i ostra papryka, kalafiory, ogórki, cebula i czosnek.

Trudno było wybrać najładniejszy słoik, dlatego pamiątkowymi medalami zostali nagrodzeni wszyscy uczestnicy warsztatów. Przewodnicząca komisji Barbara Jakimowicz-Klein, w imieniu Szlaku Kulinarnego Smaki Dolnego Śląska nagrodziła dodatkowo słoiki, których wieczka zostały ozdobione flagami Polski i Czech. – To doskonale symbolizuje charakter tych warsztatów – podkreśliła Barbara Jakimowicz-Klein.

Warsztaty odbywały się w sobotnie przedpołudnie w Bibliotece Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta w Mościsku. W tym samym czasie na terenie przy bibliotece zaczęły rosnąć stoiska przygotowane przez poszczególne sołectwa gminy Dzierżoniów. O 15:00 wypełniły się kolorowymi przetworami, które wzbudziły ogromne zainteresowanie przybyłych na festiwal gości.

Stoiska uginały się wręcz od słoików pełnych klasycznych przetworów, takich jak pikle, kompoty, dżemy czy konfitury. Obok nich mogliśmy podziwiać domowy smalec ze słoika, mięsne smarowidła i peklowane mięso.

Jednym z elementów Festiwalu Słoików był konkurs na najlepiej zaaranżowane stoisko oraz prezentację, która najbardziej odda charakter święta. Komisja konkursowa, w skład której weszli m.in. Wójt Gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski i jego zastępca Jolanta Zarzeka musiała w ekspresowym tempie oceniać zarówno wystrój stoisk, jak i smaki poszczególnych konkursowych dań. Goście odwiedzający festiwal szybko wykupili bowiem prezentowane przez sołectwa produkty.

Trudno było wybrać zwycięzcę konkursu, ponieważ wszystkie sołectwa okazały się bardzo pomysłowe w aranżacji stoisk, a ich przetwory rozpływały się w ustach. Po naradzie jury postanowiło przyznać pierwsze miejsce Piławie Dolnej za wyjątkową spójność prezentacji, drugie miejsce – Owiesnu, za konsekwencję w promocji historycznych walorów miejscowości, także poprzez smaki, a trzecie sołectwu Myśliszów za uchwycenie charakteru festiwalu w piernikach w kształcie słoików. Wyróżnienie otrzymały Uciechów i Mościsko za wykorzystanie do przetworów dziko rosnących ziół i krzewów, takich ja rokitnik, morwa, bez i melisa.

Nagrodę specjalną ufundowaną przez portal wroclawianin.info otrzymały panie z Ostroszowic, które tryskały dobrą energią i humorem, zagrzewając wszystkich do zabawy.

Gratulujemy pomysłowej gminie Dzierżoniów tego święta. Wierzymy, że na stałe wpisze się w kalendarz wydarzeń, a swoim zasięgiem wyjdzie szeroko poza Dolny Śląsk.

Festiwal Słoików odbył się w ramach projektu „Aktywni przyjaciele z polsko-czeskiego pogranicza” i został dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis.

[WRGF id=11964]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *