Gmina Dzierżoniów: Bukowińskie Spotkania i Festiwal Słoików

Zapraszamy do Gminy Dzierżoniów na dwa interesujące wydarzenia. Już w najbliższy weekend – 25-26 sierpnia w Dzierżoniowie i w Owieśnie odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Bukowińskie Spotkania”, połączony w tym roku z Dożynkami Gminy Dzierżoniów, a za miesiąc – 22 września w Mościsku Festiwal Słoików.

                                                                                      źródło fot. : mat.pras.

Dożynki 25-26 sierpnia

Bukowińskie Spotkania to międzynarodowe wydarzenie, które odbywa się w Polsce, na Ukrainie, na Węgrzech i w Rumunii. To już 29 edycja festiwalu, którego celem jest przede wszystkim ukazanie bogactwa kultury bukowińskiej i ochrona folkloru na Bukowinie i wśród bukowińskich emigrantów, którzy kultywują tradycje Bukowiny w swoich nowych ojczyznach.

Podczas Festiwalu w Dzierżoniowie i Owieśnie, zaprezentują się nam zespoły z Ukrainy, ДЖЕРЕЛО (Чернівці), ЕХО ПРУТУ (Чернівці), КАРПАТСЬКА ТАЙСТРА (Путила), ОБЕРІГ (Заставна). Z Rumunii: BRĂDUŢU (Frumosu), FLORI DE BUCOVINA (Sadova), MICA POIANA (Poiana Micului), PIATRA ȘOIMULUI (Câmpulung Moldovenesc). Z Węgier: CIKÓI SZÉKELY-NÉMET HAGYOMÁNYŐRZŐ EGYESÜLET (Cikó), SZÉKELY NÉPDALKÖR (Csátalja). Z Polski: DAWIDENKA (Koźlice), DUNAWIEC (Zbylutów), ECHO BUKOWINY (Lubań), JUTRZENKA (Bolesławiec), PODGRODZIANKI (Raciborowice Górne), POJANA (Piława Dolna), ROSA (Drągowina), STRZEGOMIANKI (Strzegomiany).

Gwiazdą dożynek będzie zespół Jary Oddział Zamknięty wraz z legendarnym Krzysztofem Jaryczewskim – liderem, założycielem i wieloletnim wokalistą grupy.

Dożynki to doskonała okazja, by poznać ludowe obrzędy i posmakować lokalnych wyrobów podczas biesiady dożynkowej.

Szczegóły dożynek i festiwalu można znaleźć na stronie www.ug.dzierzoniow.pl.

Warto wybrać się na weekend do Owiesna, bo to Wieś Okrągłego Zamku – ruiny zamku w Owieśnie są jedną z największych atrakcji turystycznych miejscowości.

Według pewnej tradycji już na początku XIII w. miał tu powstać zameczek, zbudowany przez templariuszy, po którym fundamenty widoczne były jeszcze do XIXw. Około XIV w. zbudowano nowy zamek – murowany z kamienia. Otaczał go mur obronny oraz fosa. Być może fundatorem tej budowli był Jarosław z rodu Pogorzelów. Jednak późniejszy właściciel Jan von Pergell sprzedał część dóbr panu von Bock.

Zamek w Owieśnie był trzykrotnie zmieniany. Rozbudowywano budynki mieszkalne oraz kilkakrotnie restaurowano wieżę.

Do zamku prowadzi barokowa brama. Na portalu znajdowały się m.in. herby żyjących tu w XIX w. Seidlitzów, ozdobione pierwotnie figurami i kartuszami herbowymi właścicieli.

Do zamku przylega park i las. Obok znajduje się zespół stawów i zabudowania dawnego folwarku.

Festiwal Słoików 22 września

Zapraszamy do Mościska, w którym pokażemy, jakie smakowitości powstają w domach gospodyń z Gminy Dzierżoniów. Do słoików można „zapakować” wszystko i właśnie w Mościsku się o tym przekonamy. Podczas festiwalu zaprezentują się koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia i lokalni producenci z regionu Gór Sowich oraz zaprzyjaźnionych miejscowości w Czechach. Odbędzie się konkurs na najpiękniejsze stoisko i oczywiście będzie można posmakować wszystkiego, co na tych stoiskach się znajdzie. Wcześniej odbędą się warsztaty z robienia przetworów. Najmłodsi wezmą udział w zawodach latawcowych – nad głowami zrobi się biało-czerwono. W ten sposób mieszkańcy gminy podkreślą 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Więcej informacji już wkrótce na stronie www.ug.dzierzoniow.pl oraz w kolejnych komunikatach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *