Gmina Polkowice uruchamia pionierski w skali kraju program dopłaty do leków

Ubożsi pacjenci z gminy Polkowice otrzymają od tamtejszego samorządu gminnego zwrot kosztów zakupu leków. Program ruszy w sierpniu.

źródło zdjęcia: pixabay.com

O uruchomieniu programu zdecydowali radni gminy Polkowice na wniosek Zespołu ds. Polityki Senioralnej i Komisji Zdrowia. Finansową pomoc otrzymają te osoby, które mają trudności finansowe z zakupem leków.

– Choroba nie wybiera, a ceny leków, zwłaszcza tych najnowszej generacji i najskuteczniejszych, bywają ogromnym obciążeniem dla rodzinnego budżetu. Trudna sytuacja pogłębia się w przypadku przewlekle chorych czy seniorów, którzy na stałe muszą zażywać wiele lekarstw. Jako lekarz rodzinny, który ma pod opieką wielu pacjentów, cieszę się, że mieszkańcy naszej gminy będą mieli refundowane wydatki na leki na receptę. To z pewności pozwoli na wykup przepisywanych przez lekarzy skutecznych specyfików i wpłynie na poprawę zdrowia pacjentów – mówi lek. Jolanta Węgierska-Januszkiewicz z Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych i równocześnie przewodnicząca Komisji Zdrowia polkowickiej rady miejskiej.

W gminie Polkowice z refundacji zakupu leków będą mogły skorzystać osoby o miesięcznym dochodzie nieprzekraczającym 1902 zł w gospodarstwie jednoosobowym lub 1542 zł na jednego członka rodziny w gospodarstwie wieloosobowym. Oznacza to, że z programu może skorzystać na przykład młoda rodzina z małym dzieckiem, gdzie pracuje tylko tata i zarabia miesięcznie na rękę mniej niż 4626 zł.

Aby otrzymać refundację, chory musi otrzymać od lekarza imienną receptę na lekarstwo i ją zrealizować.
– Z receptą od lekarza idziemy od razu do apteki i kupujemy przepisany lek. W aptece prosimy o imienną fakturę i kopię recepty. Potem wystarczy zgłosić się z tymi dokumentami do Ośrodka Pomocy Społecznej w Polkowicach, który będzie realizować program – dodaje Stanisława Bocian, szefowa polkowickiego Zespołu ds. Polityki Senioralnej.

W OPS należy jeszcze przedstawić zaświadczenie o dochodach za ostatni miesiąc. Pacjent najpóźniej w ciągu kilkunastu dni otrzyma zwrot kosztów zakupu leków bezpośrednio w kasie OPS lub na wskazane konto bankowe. Aby przyspieszyć procedurę, trzeba wcześniej zarejestrować się w OPS. W razie choroby wystarczy wtedy tylko donieść kopię recepty i dowód jej wykupienia.

Warto też wspomnieć, że już od kilkunastu lat funkcjonuje w Polkowicach inny samorządowy program dopłat do leków. Polegający na przekazywaniu talonów na zakup medykamentów dla osób przewlekle chorych i będących w trudnej sytuacji finansowej. Tę formę wsparcia realizują organizacje pozarządowe, które otrzymują na ten cel dotacje z budżetu gminy Polkowice.

Źródło: PCUZ/PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *