Grand Press Photo 2019 we Wrocławiu

Wystawę ponad 260 najlepszych zdjęć prasowych na świecie będzie można już niedługo zobaczyć w Sky Tower. Wrocław jest kolejnym miastem na trasie tej prestiżowej ekspozycji.

Prace, które trafiły do finału konkursu, oceniane były przez światowej klasy fotoreporterów. Przewodniczył im trzykrotny laureat World Press Photo Espen Rasmussen z Norwegii („VG”).

– Po raz pierwszy oceniałem polską fotografię prasową i muszę przyznać, że było to przyjemne przeżycie. Zdjęcia nadesłane na konkurs opowiadają o tym, co się wydarzyło w Polsce w ciągu ostatniego roku. Zobaczyłem, jak wiele w waszym kraju jest teraz protestów i demonstracji różnych grup. Charakterystyczne było też to, że wiele fotografii dotyczyło codziennego życia, w różnych kategoriach. Pokazują uniwersalne tematy, jak uzależnienie młodzieży od smartfonów czy istotę posiadania szczęśliwej rodziny – te same wyzwania współczesnego świata znajdziemy w fotografii prasowej w Norwegii, Szwecji czy Finlandii – mówi o swoich wrażeniach Espen Rasmussen.

Na wystawie zobaczymy m.in. „Zdjęcie Roku” wykonane przez Sławomira Kamińskiego, pokazujące protest rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych a także chociażby fotografie dokumentujące żałobę po śmierci prezydenta Gdańska. Zobaczymy także zdjęcia z konkursu „Young Poland”, w którym mierzyli się fotografowie poniżej 26 roku życia.

Wystawę Grand Press Photo można oglądać jedynie w Sky Tower, od 14 do 25 września, na poziomie 0 (nieopodal sklepu Piotr i Paweł) w godzinach otwarcia obiektu. Wstęp jest bezpłatny.

Zdjęcie roku, autor: Sławomir Kamiński, „Gazeta Wyborcza”
Warszawa, sejm. 37. dzień protestu rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych. Protestujący próbują rozwiesić transparent w języku angielskim na zewnętrznej ścianie budynku, by zwrócić uwagę zagranicznych mediów przed zbliżającym się Zgromadzeniem Parlamentarnym NATO w Warszawie. Straż marszałkowska im to uniemożliwia. Na zdjęciu matka niepełnosprawnego Jakuba Iwona Hartwich w starciu ze strażnikiem.
24 maja 2018

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *