Co zrobić, gdy osoba którą kochamy przestaje nas rozpoznawać? Jak radzić sobie ze stresem i żalem? Odpowiedzi na te pytania będzie można poznać już w czwartek 6 października, podczas bezpłatnego wykładu światowej klasy eksperta – dr Costisa Prouskasa, greckiego psychologa-gerontologa. Wstęp wolny.
Dr Costis Prouskas wygłosi w centrum seniora Angel Care specjalny wykład „Codzienność osób cierpiących na demencję, wyzwanie stojące przed rodziną i opiekunami”. Uczestnicy dowiedzą się, jak zminimalizować postęp chorób demencyjnych, w jaki sposób nawiązywać i podtrzymywać więzi z chorym, co zrobić, gdy osoba, którą kochają, przestaje ich rozpoznawać, jak znaleźć nadzieję, zmagając się ze stresem, a także gdzie szukać pomocy, gdy opieka ich przerasta.
– Rosnący problem chorób demencyjnych to wielkie wyzwanie dla seniorów, a także dla ich rodzin, które często same zapewniają opiekę bliskim. Wiąże się z tym wielka odpowiedzialność, stres i frustracja. W początkowej fazie chory może zapominać o drobnych rzeczach, by z czasem mylić dom ze sklepem, a syna z nieżyjącym mężem. Rodzina może być oskarżana o kradzież, a podawane leki bywają odbierane jako trucizna. Opieka jest uciążliwa. Podczas spotkania będę chciał powiedzieć, jak sobie z nią radzić – mówi dr Costis Prouskas, znany i ceniony grecki psycholog-gerontolog, ekspert merytoryczny centrum seniora Angel Care we Wrocławiu.
Dr Costis Prouskas ma wieloletnie doświadczenie w temacie chorób demencyjnych. Ukończył psychologię (uczelnia Londyn Goldsmiths) i ma doktorat z gerontologii (Kings College London). Pełni funkcję wiceprezesa stowarzyszenia ateńskiej Alzheimer Disease and Related Disorders. Jego zainteresowania badawcze obejmują starzenie się, demencję, opiekę rodzinną, organizację i zarządzaniem jednostkami ochrony zdrowia i opieki społecznej.
Wykład odbędzie się w czwartek o godzinie 18.00 w centrum seniora Angel Care we Wrocławiu. Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona. Osoby zainteresowane mogą zapisać się pod numerami telefonów 71-306-90-30, 506-919-332