Miasto Wrocław, Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu, Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Hala Stulecia zainicjowały nowy projekt filmowy skierowany do młodzieży, którego celem jest podniesienie wśród młodych ludzi poziomu wiedzy na temat roli i działalności PE – zwłaszcza kształtowaniu praw obywateli UE – oraz zachęcenie do aktywnego uczestnictwa w działaniach na rzecz budowy społeczeństwa obywatelskiego.
,,W projekcie „Jestem Europejczykiem” młodzi ludzie będą mieli okazję przejść przez cały proces tworzenia filmu – od scenariusza, poprzez zdjęcia do montażu gotowego dzieła – opowiada Jan Wais, zastępca dyrektora Biura Współpracy z Zagranicą UM Wrocławia. Wszystko to odbędzie się po przeszkoleniu przez zawodowych filmowców i przy zastosowaniu profesjonalnego sprzętu. Będzie to więc całkowicie unikatowe doświadczenie, które pozwoli uczestnikom projektu zdobyć nowe umiejętności – nie tylko w dziedzinie praktycznej realizacji form dokumentalnych, ale również pod względem kreatywności i pracy grupowej w zespole projektowym” – dodaje.
Projekty takie jak ten to szansa na budowanie kapitału społecznego we Wrocławiu. Udział w projekcie wymaga dużej kreatywności i umiejętności współpracy w zespole.W przedsięwzięciu tym bierze udział młodzież z 38 wrocławskich szkół ponadgimnazjalnych. Projekt jest pomyślany jako dwuetapowy konkurs na najlepszą krótkometrażową formę dokumentalną na temat powiązań między działaniami Parlamentu Europejskiego a codziennym życiem młodych ludzi. W pierwszym etapie jury wybierze 10 najlepszych scenariuszy, na podstawie których czteroosobowe zespoły uczniów zrealizują filmy przy wsparciu profesjonalnych filmowców. Spośród filmów jury wybierze najlepsze, a ich twórcy pojadą w nagrodę na wizytę studyjną do Brukseli, gdzie m.in. odwiedzą siedzibę Parlamentu Europejskiego. W głosowaniu internetowym przyznana zostanie również nagroda publiczności.
Ceremonia finałowa połączona z pokazem filmów odbędzie się w lutym 2016 w Hali Stulecia przy udziale ok. 3000 uczniów wrocławskich szkół i gości specjalnych wydarzenia. Projekt ten jest oficjalną częścią programu Europejskiej Stolicy Kultury.
W ramach projektu zostaną zorganizowane seminaria z wiedzy o Parlamencie Europejskim oraz na temat pisania scenariuszy filmowych, a także warsztaty poświęcone praktycznym aspektom realizacji krótkich form filmowych. Pomogą one uczniom w przygotowaniu się do udziału w konkursie. Co ważne, cały proces realizacji filmu zostanie przeprowadzony przy wsparciu profesjonalnych filmowców (reżyser, kamerzysta, dźwiękowiec itd.).
Seminarium z wiedzy o Parlamencie Europejskim
18 czerwca 2015 r.
Prowadzący: Łukasz Kempara, Szef Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu
Miejsce: aula Zespołu Szkół nr 1, ul. Słubicka 29-33, 53-615 Wrocław
Start: godz. 11.00
Seminarium pt. „Formy dokumentalne i zapis scenariusza filmu dokumentalnego”
19 czerwca 2015 r.
Prowadzący: Maciej Żurawski, Marcin Bradke, Cezary Ciszewski.
Miejsce: aula Zespołu Szkół nr 1, ul. Słubicka 29-33, 53-615 Wrocław
Start: godz. 11.00
Ramowy program seminarium:
- Wprowadzenie w tematykę seminarium. Dokument jako gatunek. Rys historyczny filmu dokumentalnego w Polsce i na świecie.
- Omówienie form dokumentalnych. Od pomysłu do filmu. Zapis pomysłu czyli praca nad scenariuszem formy dokumentalnej. W tej części wykładu zostaną wykorzystane fragmenty filmów dokumentalnych prowadzącego, by słuchacze mogli porównać zapis tekstowy z efektem finalnym czyli filmem.
- Dokumentacja w procesie tworzenia filmu dokumentalnego. Zapis pomysłów w formie scenariusza.
- Nowoczesne formy dokumentalne – czy w dobie łatwego dostępu do narzędzi (telefony, smartfony, aparaty cyfrowe) każdy może robić filmy dokumentalne?
- Podsumowanie. Omówienie jednolitego zapisu scenariusza formy dokumentalnej, który obowiązywać będzie w konkursie na 5-minutowy film o roli Parlamentu Europejskiego w życiu obywateli Unii Europejskiej.