John Waters we Wrocławiu!

Już za niecały miesiąc John Waters po raz pierwszy odwiedzi Polskę. „Papież kampu” przyjeżdża do Wrocławia jako gość specjalny American Film Festival, gdzie odbierze nagrodę Indie Star Award.

Oburza, rozśmiesza, uświadamia – tak można podsumować kino Johna Watersa, jednego z najbarwniejszych przedstawicieli amerykańskiej kontrkultury. John Waters weźmie udział w masterclassie poświęconym swojej twórczości i zaprezentuje stand-up This Filthy World.

Retrospektywa twórczości Johna Watersa

Publiczność American Film Festival będzie miała unikatową możliwość zobaczenia pięciu filmów ekscentrycznego artysty w towarzystwie legendarnego autora. Sam skandalista z Baltimore otrzyma Indie Star Award – nagrodę przyznawaną twórcom bezkompromisowo niezależnym (nagroda zostanie wręczona 9 listopada, w dniu rozpoczęcia festiwalu).

W programie 12. AFF-u znalazły się: „Różowe flamingi” (Pink Flamingos, 1972), „Kobiece kłopoty” (Female Trouble, 1974), „Lakier do włosów” (Hairspray, 1977), „W czym mamy problem?” (Serial Mom, 1994) oraz Cecil B. Demented (2000). Widzowie i widzki festiwalu będą mogli zobaczyć także zrealizowany w 2007 roku remake „Lakieru do włosów w reżyserii” Adama Shankmana (z Johnem Travoltą w roli głównej) oraz dokument Jeffreya Schwarza I Am Divine.

Stand-up This Filthy World

John Waters to jeden z niewielu reżyserów, których twórczość filmowa jest spójna z osobowością samego twórcy, a jego poglądy są widoczne jak na dłoni – czemu daje wyraz jeżdżąc po świecie ze stand-upem pod znaczącym tytułem This Filthy World („Ten sprośny świat”). W trakcie tegorocznej odsłony American Film Festival stand-up Watersa będzie można zobaczyć po raz pierwszy w Polsce.

Autor „Różowych flamingów” opowie m.in. o odbiorze swoich filmów, przypomni dykteryjki z czasu ich powstawania, wyjawi tajemnice alkowy planów filmowych oraz odkryje przed widzami, co dziś go kręci i podnieca, a co wzbudza odrazę. W dostosowywanym specjalnie do polskiej rzeczywistości występie pojawią się także żarty m.in. z rodzimych prób zwalczania tęczowej kultury, o których głosy docierają za Ocean. Nie zabraknie również bardziej niewinnych, erudycyjnych opowieści o fascynacjach artystycznych z innych dziedzin (Waters namiętnie kolekcjonuje obrazy i jest miłośnikiem różnych gatunków muzyki).

Podczas stand-upu na pewno pojawi się temat przyjaźni z Divine, ulubioną muzą Watersa, która stała się inspiracją dla drugiej części polskiego występu: drag show We Are Divine, przygotowanego przez wrocławską divę drag, Twoją Starą. Podczas show We are Divine najlepsze drag queens i kings z Polski zaprezentują siedem różnych wcieleń dragu. Show powstaje we współpracy z wrocławskim stowarzyszeniem Kultura Równości.

Na stand-up This Filthy World oraz występ We Are Divine zapraszamy 10 listopada (środa) o godz. 20:30 do wrocławskiego klubu Vertigo, który jest wyjątkowym partnerem tegorocznej odsłony American Film Festival. Sprzedaż biletów w cenie 75 zł rozpocznie 22 października poprzez stronę internetową klubu Vertigo. 25 zł od każdego sprzedanego biletu przekażemy na realizację celów statutowych stowarzyszenia Kultura Równości.

Masterclass z mistrzem „kina śmieciowego”

O kulisach realizacji „najobrzydliwszych filmów świata” będzie można posłuchać także w trakcie masterclassu, który poprowadzi Piotr Czerkawski, kurator retrospektywy twórczości Johna Watersa. Podczas spotkania dowiemy się m.in. co gość specjalny AFF-u sądzi o amerykańskim biznesie filmowym oraz poznamy szczegóły rozwoju jego kariery twórcy niezależnego, jednocześnie flirtującego z Hollywoodem. Waters przybliży również historię funkcjonowania barwnego środowiska artystycznego, które rozkręcił w Baltimore w latach 80. Na masterclass z Johnem Watersem zapraszamy w środę, 11 listopada, o godz. 18:00 do Kina Nowe Horyzonty. Bilety w cenie 10 zł będzie można kupić od 22 października poprzez stronę americanfilmfestival.pl.

12. American Film Festival

9-14 listopada, Kino Nowe Horyzonty

Karnety w cenach 290 zł lub 275 zł (dla osób posiadających Kartę Klubu Przyjaciół KNH) można kupić przez stronę americanfilmfestival.pl. Również tam od 30 września dostępne będą akredytacje dziennikarskie (w cenie 200 zł) i akredytacje branżowe (w cenie 290 zł). Na online’ową część 12. AFF zapraszamy w dniach od 1 do 14 grudnia 2021.

Uwaga!

Sprzedaż biletów na wydarzenia z udziałem reżysera rozpocznie się 22 października o godz. 12:00.

Karnety i akredytacje nie uprawniają do udziału w masterclassie oraz stand-upie z udziałem Johna Watersa. 

fot. https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10055741

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *