Kampania pn. „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”

10 grudnia 2016 r. na Dolnym Śląsku, jak i na terenie całego kraju, rusza ogólnopolska Kampania pn. „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”. Kampania ma na celu uświadomienie użytkownikom dróg, jak ważnym dla bezpieczeństwa na drodze elementem, szczególnie w okresie jesienno – zimowym, jest widoczność. Dotyczy, to zarówno prawidłowego oświetlenia pojazdów, jak i widoczności pieszych poruszających się po zmroku. Udział w przedsięwzięciu oprócz policjantów ruchu drogowego, zadeklarowały m.in. także stacje kontroli pojazdów, funkcjonujących pod patronatem Instytutu Transportu Samochodowego oraz zrzeszonych w Polskiej Izbie Stacji Kontroli Pojazdów.

W okresie jesienno – zimowym prawidłowe oświetlenie pojazdów nabiera szczególnego znaczenia, bowiem potęgują się negatywne zjawiska niekorzystnie wpływające na proces widzenia, zwłaszcza przy występowaniu niekorzystnych warunków atmosferycznych. O ile od świtu do zmierzchu światła pełnią jedynie rolę oznaczenia pozycji pojazdu na drodze, to już po zmroku dodatkowym zadaniem przednich świateł jest również oświetlenie drogi i co szczególnie istotne, wszelkich nieoświetlonych przeszkód.

Prawidłowe działanie świateł ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, ponieważ zasięg pola oświetlonego przez reflektory, zwłaszcza przy użyciu świateł mijania, jest determinowany poza ich ogólnym stanem technicznym takimi czynnikami jak:

  • Właściwe ustawienie wysokości świateł,
  • Prawidłowy rozkład granicy światła i cienia,
  • Natężenie emitowanego światła.

Dlatego niestety w miesiącach jesienno – zimowych dochodzi znacznie częściej do wypadków z udziałem pieszych, często tragicznych w skutkach, niż w miesiącach wiosenno – letnich. Biorąc pod uwagę szybciej zapadający zmrok i pogorszenie widoczności, części z tych zdarzeń udałoby się uniknąć, gdyby kierujący pojazdem miał sprawne technicznie, prawidłowo wyregulowane światła i wcześniej dostrzegł pieszego na jezdni lub też nie doprowadził do oślepienia innych uczestników ruchu drogowego.

Kampania „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo” ruszy 10 grudnia i potrwa do 21 grudnia 2016 r. Udział w przedsięwzięciu oprócz policjantów ruchu drogowego, zadeklarowało także na terenie kraju około 200 stacji kontroli pojazdów, funkcjonujących pod patronatem Instytutu Transportu Samochodowego oraz zrzeszonych w Polskiej Izbie Stacji Kontroli Pojazdów. Wśród nich jest 8 punktów na Dolnym Śląsku.

W trakcie prowadzonych przez policjantów na dolnośląskich drogach działań kontrolnych, w dniach 10 i 17 grudnia 2016 r. w podanych niżej stacjach kontroli pojazdów (w godzinach ich pracy) będzie można bezpłatnie sprawdzić światła:

Wrocław, ul. Klecińska 155,
Wrocław, ul. Michalczyka 18,
Jelenia Góra, ul. Batalionów Chłopskich 1A,
Jelenia Góra, ul. Słowackiego 3,
Lubin, ul. Legnicka 67,
Kłodzko, ul. Słowackiego 21,
Milicz, ul. Trzebnicka 31,
Kamienna Góra, ul. Wałbrzyska 8A.

Cele projektu:

  • Wyeliminowanie z ruchu pojazdów z niesprawnymi lub niezgodnym z warunkami technicznymi oświetleniem,
  • Stworzenie możliwości przeprowadzenia bezpłatnych kontroli oświetlenia na stacjach diagnostycznych – poza terminem badania technicznego,
  • Zwrócenie uwagi na występujące w okresie jesienno – zimowym zagrożenia związane z uczestnictwem w ruchu drogowym pojazdów z niesprawnym lub nieprawidłowym oświetleniem,
  • Propagowanie zasady „widzieć i być widocznym” w relacji pieszy – pojazd (m.in. promowanie używania przez pieszych elementów odblaskowych).

Szczegóły kampanii zostały przedstawione dzisiaj w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, podczas zorganizowanego briefingu.

asp. szt. Paweł Petrykowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *