’La Capella Sistina’- dzieła z Kaplicy Sykstyńskiej do zobaczenia we Wrocławiu

W maju 2018 roku swoją premierę miało niezwykłe dzieło poligraficzne, które jest efektem kilkuletniej kampanii fotograficznej przeprowadzonej w jednym z najważniejszych zabytków świata. Przez 65 nocy zespół włoskich i światowych fotografów odwzorowywał najmniejsze szczegóły dzieł zdobiących ściany Kaplicy Sykstyńskiej. Na bazie 270 tys. zdjęć powstał niezwykły 3-tomowy album, który od 27 czerwca będzie można oglądać we Wrocławiu.

Album „La Capella Sistina” to wspólne przedsięwzięcie Muzeów Watykańskich i włoskiego wydawcy Scripta Maneant. Na 776 stronach wydrukowano 800 zdjęć, w tym kilkadziesiąt w skali 1:1. Najwyższa jakość druku (Hexachrome – 6 kolorów) i duży format (43,5×61 cm) pozwoliły na wierne odwzorowanie najdrobniejszych szczegółów.

Na całym świecie wydawcy zdecydowali się na publikację jedynie 1999 sztuk numerowanych egzemplarzy. Do Polski trafi 50 kompletów trzytomowego albumu. Niski nakład i unikatowość wydawnictwa powodują, że staje się on zaproszeniem do międzynarodowego programu mecenatu sztuki.

Nabywcy albumu przyczynią się do refundacji kosztów 5-letniej pracy blisko 100 osób, które tworzyły cyfrową rekonstrukcję Kaplicy Sykstyńskiej, a następnie pracowały nad wydaniem albumu. Każdy nabywca otrzyma także osobiste podziękowania od Muzeów Watykańskich za udział w projekcie i indywidualne zaproszenie do prywatnego zwiedzania Kaplicy Sykstyńskiej po godzinach otwarcia – co nie jest dostępne w standardowej ofercie komercyjnej zwiedzania zabytku.

W Polsce organizatorem trasy prezentacyjnej albumu jest Grupa Goldenmark. Trasa rozpocznie się we Wrocławiu. Patronat nad cyklem prezentacji objął Zakład Narodowy Imienia Ossolińskich we Wrocławiu. W stolicy Dolnego Śląska album będzie można zobaczyć od środy 27 czerwca w oddziale Goldenmark przy ul. Krawieckiej 1b (okolice placu Dominikańskiego).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *