Lev Stern. Cztery opowiadania w NFM

Czas, Metamorfoza, Horyzonty, Osmosis to wymiary, wokół których oscyluje wystawa malarstwa Lva Sterna. We wtorek, 7 września w foyer NFM odbędzie się wernisaż wystawy.

Kuratorem wystawy jest Iwona Rosiak, która o wydarzeniu i artyście pisze:

Twórczość mająca u podstaw dywagacje intelektualne artysty u Lva Sterna przybiera formę opowieści uwikłanych w bardzo osobistą historię. Z tych opowieści rodzi się sztuka o pięknie, harmonii, miłości, namiętności i tęsknocie. Opowiadania wyznaczają granice, przywracając kształty historii byłych i tych, które są ciągle żywe i inspirujące.
Otwierający wystawę obraz pt. „Czas Zjednoczonej Europy”, to próba konkretyzacji zagadnienia niezwykle abstrakcyjnego i równocześnie nieco przewrotne zwrócenie uwagi na kruchość oraz ulotność zjawiska czasu.

Czas
Nieuchwytna zagadka istnienia, opływająca życie i ontologicznie z nim związana. Artysta podąża duktem czasu, śledząc jego strukturę, zadając pytania o możliwość uchwycenia go
w malarstwie.

Metamorfoza
Wrocław. Przeszłość tego miasta, uwikłana w osobiste wspomnienia, wzbogacona o doświadczenia nowe i żywe, przybiera na płótnach formy na wskroś współczesne, których poszczególne elementy, stopione w jedno, niosą zaskakujące rozstrzygnięcia malarskie.

Horyzonty
Przestrzenie uczuć, zjawisk ważnych, a jednocześnie ulotnych, okiełznanych linią i geometrycznym widzeniem. Delikatne unoszenie w materii malarskiej ku nieznanemu. Ciekawość tego, co za horyzontem.

Osmosis
Dukty, rytmy, światła, powidoki miejsc wyśnionych, zapamiętanych. Precyzyjne i nieprzypadkowe układy kompozycyjne, oparte na narzucającym się porządku ortogonalnych linii, których spotkanie tworzy dynamiczną sytuację na płótnie.

Lev Stern jest architektem, rzeźbiarzem, malarzem. Urodził się w 1945 roku w Jenakijewem na terenie dzisiejszej Ukrainy. Jego rodzina osiedliła się w 1948 roku we Wrocławiu. W 1959 roku wyemigrowała do Izraela.
W 1971 roku Stern uzyskał dyplom Politechniki w Hajfie na wydziale Architektury. Wtedy też przeniósł się do Jerozolimy, gdzie otworzył własne biuro architektoniczne.
W 1984 roku wyjechał do Paryża, tam skończył działalność architektoniczną i skupił się na rzeźbie oraz malarstwie.
W 2011 roku na stałe wrócił do Wrocławia.
Od 1982 roku wystawia prace na ekspozycjach indywidualnych i zbiorowych w Izraelu i Francji, a ostatnio również w Polsce.

Czas, Metamorfoza, Horyzonty, Osmosis

wrzesień–październik 2021
foyer NFM, poziom I i II
Wrocław, plac Wolności 1

Wernisaż
7 września 2021, godz. 18.00
foyer NFM, poziom I

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *