Koncerty, wykłady, oprowadzania po wystawach, a także spotkanie z Andrzejem Bednarczykiem – to wszystko już w lutym w Muzeum Pana Tadeusza.
Program:
Sobota, 4 lutego 2017, 16.00-18.00
WYKŁAD – „Kto miłości nie zna, ten żyje szczęśliwy. Nieodwzajemniona miłość”
prowadzenie: dr Tomasz Grzyb
W trakcie spotkania miłość będzie omawiana z różnych perspektyw naukowych. Zarówno tej nakazującej nam patrzeć na nią jak na swoistą emocję, jak i innych. Uczestnicy będą mogli spojrzeć także na statystyki związków (a zwłaszcza ich końców) i spróbować odpowiedzieć na pytania o ich przyczyny.
Wstęp bezpłatny.
Z racji ograniczonej liczby miejsc obowiązują zapisy: wydarzenia@ossolineum.pl / tel. 71 75 50 625
Niedziela, 5 lutego 2017, godz. 12.00
OPROWADZANIE KURATORSKIE – „Kontusz i żupan. O męskim stroju szlacheckim”
prowadzenie: Paulina Szeląg
Podczas spotkania poznamy historię i cechy charakterystyczne męskiego stroju szlacheckiego. Zobaczymy również elementy ubioru polskiego szlachcica nieznane nigdzie poza Rzeczpospolitą, takie jak kontusz, żupan i pas kontuszowy. Replikę takiego stroju z przełomu XVIII i XIX wieku prezentujemy na wystawie w sali dedykowanej szlachcie.
Wstęp: w ramach biletu do Muzeum
Niedziela, 12 lutego 2017, godz. 17.30
KONCERT – Katarzyna Jakóbczyk / sopran, Tomasz Kaczmarek / fortepian – 30 min
Repertuar:
Franciszek Maklakiewicz – Kocham Cię, Jakże możecie kwiaty, Życzenie, A jeśli chcesz zapomnieć
Piotr Czajkowski – Atczewo, Zabyt tak skora
Antonín Dvořák – aria Armidy Za štíhlou gazelou z opery Armida
Bedřich Smetana – aria Mařenki Och jaký žal z opery Sprzedana narzeczona
Wstęp: 10 zł (bilet upoważnia do zwiedzania Muzeum od godz. 16.00)
Sobota, 18 lutego 2017, godz. 16.00
SPOTKANIE z Andrzejem Bednarczykiem w ramach wystawy Nieczytelność. Palimpsesty
Wstęp wolny
Andrzej Bednarczyk przybliży nowe ścieżki ludzkiego opowiadania w przestrzeni przegęszczenia informacyjnego, które wymagają przyjęcia nowych strategii czytelniczych. Spotkanie będzie przebiegać w czterech częściach, każda prowadzona będzie przy jednej z prac artysty umieszczonych na wystawie Nieczytelność. Palimpsesty. Posłużą one jako rekwizyty wspierające czytelność gawędy.
Andrzej Bednarczyk – artysta i dydaktyk. Jego prace były prezentowane na ponad pięćdziesięciu wystawach indywidualnych i ponad dwustu wystawach zbiorowych w dwudziestu dziewięciu krajach, a także znajdują się w kolekcjach prywatnych i publicznych, m.in.: The Library of Congress (Waszyngton), British Library (Londyn), Narodni Galerie, (Praga), SMTG (Kraków), Art & Business Club (Poznań), Centrum Rzeźby Polskiej (Orońsko), Musashino Art University Museum & Library (Tokio), Oxygen – Biennial Foundation (Gyor). Stale współpracuje z ABC Gallery w Poznaniu.
01
WYKŁAD – „Co Francuz wymyśli, to Polak polubi – o staropolskiej modzie damskiej XVII-XVIII wieku” w ramach cyklu „Stał dwór szlachecki… O życiu w dawnej Polsce”
prowadzenie: dr Piotr Szaradowski
Wstęp wolny