Mediateka: Zobacz 26. Biennale Ilustracji Bratysława 2017

 10 września 2018 r. w Mediatece zostanie otwarta wystawa ilustracji książek „26. Biennale Ilustracji Bratysława 2017” w ramach Międzynarodowego Przeglądu Autorskich Ilustracji Dla Dzieci I Młodzieży. Wystawę będzie można oglądać w Mediatece (pl. Teatralny 5) na poziomie -1 do końca września. 

26. Biennale Ilustracji Bratysława 2017

Biennale Ilustracji Bratysława (BIB) jest to międzynarodowy przegląd autorskich ilustracji książek dla dzieci i młodzieży organizowany przez Międzynarodowy Dom Sztuki dla Dzieci BIBIANA. Wydarzenie jest pod patronatem UNESCO oraz Międzynarodowej Unii Książki dla Dzieci IBBY.

BIB odbywa się od roku 1967 w każdy nieparzysty rok i wśród wystaw sztuki poświęconej dzieciom jest bardzo prestiżową i jedyną tego typu imprezą na świecie. Za każdym razem uczestniczą w niej najwięksi artyści i znawcy dziedziny sztuki, jaką jest ilustracja. Podczas przeglądów międzynarodowe jury przyznaje nagrody.

Nagrodą główną jest Grand prix, następnie jest to pięć Złotych Jabłek i pięć Plakietek. W 26 Biennale Ilustracji Bratysława wzięło udział 373 ilustratorów z 49 państw z całego świata. Do Bratysławy przesłanych było blisko 2657 prac. W tym roku główne wyróżnienia powędrowały do ilustratorów z Holandii, Danii, Izraela, Japonii, Meksyku, Ukrainy i Słowacji. Nagrodę główną – Grand prix otrzymał młody ilustrator z Holandii Ludwig Volbeda z ilustracjami do książki Ptaki. Wyróżnione zostały także cztery wydawnictwa. Z Polski wyróżnione zostało Wydawnictwo Gang Design Pani Jurek z Warszawy. Nagrodę dziecięcego jury otrzymał znany słowacki ilustrator Peter Uchnár.

XXVI Biennale Ilustracji Bratysława dorównało wysokim poziomem artystycznym poprzednim edycjom i potwierdziło w jak dobrej kondycji jest obecnie sztuka ilustracji na całym świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *