Mieszkanie we Wrocławiu – kupno czy wynajem

Wrocław to historyczna stolica Dolnego Śląska i zarazem jedno z najintensywniej i najszybciej rozwijających się miast w Polsce. Warto wspomnieć, że uplasował się on na 100 miejscu z 230 pozycji w międzynarodowym rankingu „Quality of Living” z 2015 r. uwzględniającym jakość życia panującą we wszystkich miastach na świecie. Świadczy to nie tylko o wysokim poziomie życia, jakie Wrocław oferuje swoim mieszkańcom, ale także o jego intensywnym rozwoju i szerokiej ofercie biznesowej.

Z tego właśnie powodu coraz więcej osób poważnie rozważa przeprowadzkę do Wrocławia. Marząc o tym liczą na znalezienie dobrze płatnej pracy, która nie tylko zapewni im środki niezbędne do życia, ale także da możliwość zwiększenia swoich kwalifikacji zawodowych i podniesienia poziomu życia. Aby zamieszkać we Wrocławiu należy jednak mieć dom lub mieszkanie. Osoby, które pragną żyć w najbardziej komfortowych warunkach zwykle biorą pod uwagę dwie opcje: kupno własnego „M” lub jego wynajem. Co będzie lepszym rozwiązaniem w twoim przypadku?

Kupno mieszkania we Wrocławiu

Wrocław jest miastem, które bardzo intensywnie się rozwija. Z tego powodu napływają do niego całe rzesze nowych ludzi, którzy pragną skorzystać z szans, jakie ma im do zaoferowania stolica Dolnego Śląska. Jeśli więc posiadasz stabilne zatrudnienie, a wysokość twojej pensji bez problemu wystarczy na pokrycie kosztów kredytu hipotecznego, warto w pierwszej kolejności rozważyć zakup własnego mieszkania. Podobnie sytuacja wygląda, kiedy posiadasz odłożone na koncie oszczędności, które pozwolą ci na zakup mieszkania „od ręki”.

Jako, że Wrocław to jedne z najatrakcyjniejszych miast w Polsce, inwestycja we własne mieszkanie może być świetnym interesem. W dłuższej perspektywie czasu może okazać się także bardziej opłacalna od lokat czy innych metod inwestowania oszczędności. Ceny mieszkań przeznaczonych na sprzedaż we Wrocławiu systematycznie bowiem rosną, dzięki czemu nie stracimy na zakupie własnego „M” w przypadku jego sprzedaży po kilku latach, a często nawet możemy na tym zyskać. Ma to szczególne znaczenie w przypadku osób, które planują zakup mieszkania tymczasowego, np. o mniejszym niż docelowy, metrażu. Co ważniejsze, we Wrocławiu sprzedający nie mają żadnych problemów ze znalezieniem kupców na oferowane przez siebie nieruchomości. Dlatego też kupując mieszkanie na własność we Wrocławiu nie tylko nie stracisz na jego sprzedaży, ale także bez problemów znajdziesz na nie nowego nabywcę.

Własne “M” z rynku pierwotnego czy wtórnego?

Zastanawiając się nad zakupem mieszkania we Wrocławiu warto jest rozważyć jeszcze jedną, istotną kwestię. Do wyboru mamy bowiem kupno własnego lokum na rynku pierwotnym bądź wtórnym. Z inwestycyjnego punktu widzenia bardziej opłacalną opcją wydaje się być zakup nowego mieszkania bezpośrednio od wrocławskiego dewelopera. Mieszkania z rynku pierwotnego, mimo, że nieco droższe przy zakupie, mniej tracą bowiem na swojej wartości wraz z upływem lat. Jeśli więc nie jesteśmy pewni, czy w tym właśnie mieszkaniu zamieszkamy już na stałe oraz liczymy się z koniecznością jego zmiany na większe w przyszłości, warto jest kupić mieszkanie od dewelopera. Pozwoli to na znacznie szybsze znalezienie na nie nabywcy w razie ewentualnej sprzedaży oraz wynegocjowanie dużo bardziej korzystnej dla nas ceny. We Wrocławiu działa wielu deweloperów, którzy od lat działają stabilnie na rynku i mogą poszczycić się bogatą ofertą mieszkań. Jednym z nich jest Wrocławskie Przedsiębiorstwo Budowlane sp. z o.o., które na wrocławskim rynku mieszkaniowym funkcjonuje już od 60 lat.

Mieszkania z rynku wtórnego z kolei będą bardziej opłacalną opcją dla osób, które są już zdecydowane na zakup mieszkania docelowego i nie planują przeprowadzki w przyszłości. Mieszkania używane, od osób prywatnych, można nabyć w korzystniejszej cenie i często ją dodatkowo negocjować z właścicielem. Warto jest więc regularnie sprawdzać wrocławskie portale ogłoszeniowe, gdyż często można na nich znaleźć prawdziwe „perełki”. Jest to dobra opcja dla osób, które nie mają czasu na wykończenie mieszkania i chcą się wprowadzić i mieszkać od razu po zakupie.

Wynajem mieszkania we Wrocławiu

Wynajem mieszkania będzie z kolei idealną opcją dla tych osób, które pragną spróbować swoich sił w znalezieniu pracy we Wrocławiu lub zwyczajnie pragną zasmakować życia w tym mieście. Wrocław oferuje bowiem swoim mieszkańcom szereg atrakcji, które pozwalają na doskonałą zabawę i oderwanie się od trosk codziennego dnia. Będzie to także doskonała opcja dla studentów, którzy przyjeżdżają do tego miasta na studia, ale nie są jeszcze pewni, czy zostaną tam na stałe.

Aby wynająć mieszkanie we Wrocławiu nie potrzeba wiele. Oprócz samego znalezienia odpowiedniego lokum, wystarczy podpisanie umowy z jego właścicielem lub z agencją nieruchomości oraz wpłata depozytu. W zależności od wielkości mieszkania, jego stanu i innych czynników, najczęściej musimy liczyć się z koniecznością zapłaty od 2 do 3 wysokości kwoty wynajmu. Po zakończeniu umowy, jeśli czynsz był regularnie opłacany, a mieszkanie oddamy w dobrym stanie, pieniądze te zostaną nam zwrócone.

Wynajem mieszkania pozwala także zmniejszyć koszty miesięcznego utrzymania się w mieście. Obecne kwoty wynajmu, ze względu na popularność oraz prestiż, jakim cieszy się Wrocław, nie należą bowiem do niskich. Aby je zmniejszyć możemy zdecydować się na wynajem mieszkania wspólnie z przyjaciółmi czy znajomymi i w ten sposób rozdzielić koszty utrzymania lokum na więcej osób. Będzie to szczególnie korzystna opcja dla studentów oraz osób, które dopiero planują poszukiwanie pracy w stolicy Dolnego Śląska. Warto w tym miejscu wspomnieć, że Wrocław jest miastem szczególnie gościnnym dla osób poszukujących stałej posady, panuje w nim bowiem najniższy w naszym kraju poziom bezrobocia, który wynosi mniej niż 6%.

1 thought on “Mieszkanie we Wrocławiu – kupno czy wynajem”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *