Muzeum Narodowe zaprasza

radzastan_grazyna_wilkMuzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza w tym tygodniu na szereg wydarzeń kulturalnych. Będzie można m.in. posłuchać o Radżastanie, wziąć udział w oprowadzaniu po wystawie „Letnia rezydencja. Kolekcja Marxa gościnnie we Wrocławiu” w Pawilonie Czterech Kopuł oraz spróbować swoich sił na warsztatach dotyczących kaligrafii. 

Pełen program:

27 października, godz. 17:30
Radżastan – kraina kolorów – wykład Grażyny Wilk
Cykl: Z Panoramą śladami dziedzictwa kulturowego
Grażyna Wilk podzieli się z publicznością wrażeniami z wyprawy do jednego z najbardziej interesujących zakątków Indii – Radżastanu. W swoim bogato ilustrowanym wykładzie przybliży słuchaczom piękno przyrody i sztuki tej części Półwyspu Indyjskiego.
Miejsce: Panorama Racławicka, ul. Purkyniego 11
Wstęp wolny

28 października, godz. 17:00
W piątek o piątej
Oprowadzanie po wystawie czasowej „Letnia rezydencja. Kolekcja Marxa gościnnie we Wrocławiu”.
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł, ul. Wystawowa 1
Wstęp z biletem na wystawę czasową lub łączonym

otello-opowiada-o-swoich-przygodach-desdemonie-i-jej-ojcu-brabancjowi_carl-becker29 października, godz. 13.00
Spacer z wolontariuszami

Przewodnikami podczas spaceru po muzealnych galeriach będą wolontariusze Muzeum Narodowego we Wrocławiu, którzy poprowadzą zwiedzających po przygotowanej przez siebie trasie. Tym razem wolontariusze, Ewa Michalewicz i Piotr Jaworski, zaproszą na opowieść o jedynym w swoim rodzaju „mieście z morza” – Wenecji, jej malarzach, „dmuchaczach szkła” z Murano, karnawale, wojnach, miłości i śmierci. Wenecką historię zilustrują muzycznie goście specjalni: Julia Bogacz i Antoni Kamiński śpiewając piosenki Hanki Ordonówny i Jacka Kaczmarskiego. W dalszej kolejności na zwiedzających czeka opowieść o Juliuszu Kossaku – malarzu samouku, który uprawiał sztukę arcytrudną – malował konie.
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, pl. Powstańców Warszawy 5
Wstęp wolny

kaligrafia29 października, godz. 14:00
Pióro i kałamarz – czyli szkolne udręki dziadków i pradziadków
Cykl: Skarby muzealnej biblioteki, część II

Podczas kolejnego spotkania z cyklu Skarby muzealnej biblioteki Maria Piotrowska opowie o dawnych przyborach do pisania oraz zaprezentuje zabytki z Działu Rzemiosła, takie jak ozdobne kałamarze, wyjątkowe rękopisy i książki ze zbiorów biblioteki. Następnie uczestnicy wezmą udział w warsztatach kaligraficznych prowadzonych przez Katarzynę Rohleder.
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, pl. Powstańców Warszawy 5, sala 116
Wykład jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych, wstęp wolny.
Zapisy na warsztaty pod adresem mailowym: zapisy@mnwr.art.pl. Liczba miejsc jest ograniczona. Wstęp z biletem na warsztaty za 20 zł.

29 października, godz. 16.00
„Tu strzyka tam łupie, ale rży. A sumienie kąsa”, czyli o niezwykłej sztuce Tadeusza Brzozowskiego
Cykl: „Prawdziwa twarz mistrza”. Artyści Pawilonu Czterech Kopuł
Na prezentowanym w Muzeum Autoportrecie Stanisław Ignacy Witkiewicz napisał „le vrai visage du maître” – „prawdziwa twarz mistrza”. Podczas serii wykładów prowadzący postarają się przybliżyć mniej znane oblicza artystów, których dzieła prezentowane są na wystawie. Tym razem o sztuce Tadeusza Brzozowskiego opowie Anna Chmielarz.
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł
Wstęp wolny

30 października, godz. 12:00
Gotyk
Cykl: Kurs historii sztuki

Dr Dariusz Galewski przedstawi najważniejsze zabytki sztuki gotyckiej w Europie. Na wybranych przykładach rzeźby, architektury i rzemiosła artystycznego omówi najistotniejsze zjawiska artystyczne tej fazy średniowiecza.
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, pl. Powstańców Warszawy 5, sala 116
Wstęp z biletem za 5 zł

Dla dzieci
29 października, godz. 10:00
Autoportrety w strojach retro – zabawa plastyczna dla dzieci w wieku 6–12 lat
Cykl: Wokół wystawy „Wrocławska Europa”

Treścią zabawy plastycznej dla dzieci będzie odmienność mody dworskiej I połowy XVII wieku (portrety na wystawie „Wrocławska Europa”) i współczesnej mody oraz próba uwiecznienia wizerunków uczestników zajęć w kostiumach z epoki Wazów. Dzieci podczas zajęć prowadzonych przez Grzegorza Wojturskiego będą posługiwały się technikami rysunku oraz kolażu.
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, pl. Powstańców Warszawy 5
Wstęp wolny

Więcej informacji: www.mnwr.art.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *