Noś odblaski

street-918882_640Jesienią szybciej zapada zmrok. Łatwiej więc o wypadki z udziałem pieszych. Policja przypomina o obowiązku noszeniu odblasków, gdy poruszamy się drogą poza obszarem zabudowanym.

Pieszy, który ma na sobie ubranie w stonowanych szaro-czarnych kolorach jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości zaledwie 40 metrów. Tak krótki dystans uniemożliwia kierowcy dostatecznie szybką reakcję. Łatwo więc o potrącenie.

Z drugiej strony natomiast osoba piesza, mająca na sobie „odblaski”, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Wystarczy jeden element umieszczony na ubraniu w widocznym dla kierowcy miejscu. Może to być kamizelka, zawieszka na plecaku, torba na zakupy lub opaska na ramię.

Podczas przeprowadzonych w październiku działań w ramach akcji „Postaw na odblask”, policjanci w ciągu zaledwie 3 godzin wieczornych ujawnili blisko 100 sytuacji, w których piesi nie stosowali elementów odblaskowych. Tylko od początku 2016 r. na Dolnym Śląsku zanotowano 4879 takich przypadków. Brak odblasków karany jest mandatem 100 zł.

AW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *