Nowe miejsca w ośrodku rehabilitacyjno-edukacyjnym Fundacji „Potrafię Pomóc” oraz pierwsze we Wrocławiu Pokoje Wytchnień

Pierwsze we Wrocławiu Pokoje Wytchnień zaczną działać już wiosną. Od dzisiaj więcej miejsc dla dzieci i młodzieży w niepełnosprawnościami w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjnym dla Wyjątkowych Dzieci Fundacji „Potrafię Pomóc”.  

                                                                                        fot.: mat.pras.

Budynek przy ulicy Horbaczewskiego 24 we Wrocławiu – to adres, pod którym od niedawna mieści się Ośrodek rehabilitacyjno-edukacyjny dla Wyjątkowych Dzieci i Terapeutyczny Punkt Przedszkolny Fundacji „Potrafię Pomóc”. Znajdą się tu także pokoje wytchnień. Wcześniej rehabilitacyjno-terapeutyczny ośrodek dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami mieścił się przy ul. Kominiarskiej 42b we Wrocławiu. Po przeprowadzce do nowej siedziby w placówce jest więcej miejsca i większe możliwości przyjmowania dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami  – liczba przyjętych zwiększyła się z 20 do 36 osób: to trzy grupy rewalidacyjne i cztery – przedszkolne. Dodatkowo 44 dzieci korzysta tu z Wczesnego Wspomagania Rozwoju.

– Środowisko osób z niepełnosprawnościami jest dla Wrocławia i dla Prezydenta Jacka Sutryka bardzo ważne. W 2010 r. powołany został rzecznik ds. osób z niepełnosprawnościami, współpracujemy z organizacjami pozarządowymi, które zajmują się osobami niepełnosprawnymi. Wczoraj Prezydent przedstawił stworzone standardy dostępności. Ważna jest dla nas również współpraca z Fundacją „Potrafię Pomóc”. Fundacja pracuje z nami od lat m.in. realizując projekt „Wrocław bez barier”. Cieszymy się, że w ramach konkretnych działań mogliśmy zwiększyć liczbę miejsc w wysokospecjalistycznym ośrodku rehabilitacyjnym dla dzieci. Jest to kolejny zrealizowany cel ze 100 zadań na 100 dni prezydentury Jacka Sutryka. – Mówił Jakub Mazur, Wiceprezydent Wrocławia.

Ośrodek jest dostosowany do przyjęcia dzieci i młodzieży z ciężką niepełnosprawnością, z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Nad ich bezpieczeństwem każdego dnia czuwa pielęgniarka z intensywnej terapii. W Ośrodku i Punkcie Przedszkolnym podopieczni korzystają z wielu terapii: Integracji Sensorycznej, terapii ręki, terapii wzroku, rehabilitacji, terapii logopedycznej, pedagogicznej, psychologicznej, zajęć w Sali Doświadczenia Świata. Zajęcia dobierane są zgodnie ze wskazówkami Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Dziećmi i młodzieżą opiekuje się około 30 nauczycieli, terapeutów i pielęgniarek. Rodzice mogą na bieżąco sprawdzać, co dzieje się z ich dzieckiem – placówka jako jedyna posiada dostępny dla rodziców monitoring online. Edukacja i rehabilitacja dzieci finansowana jest dzięki subwencji oświatowej, darowiznom przekazywanym w zamian za nakrętki (Nakretkowo.pl –https://potrafiepomoc.org.pl/nakretkowo/) oraz dzięki wkładowi własnemu ze strony placówki.

Wiosną tego roku Fundacja „Potrafię Pomóc” rozszerzy działalność i uruchomi pierwsze we Wrocławiu pokoje wytchnień. To miejsca, w których rodzic bądź krewny osoby niepełnosprawnej będzie mógł ją zostawić tymczasowo pod dobrą opieką.

Pokoje wytchnień są bardzo wyczekiwane i potrzebne. Zdarza się, że rodzic opiekę nad niepełnosprawnym dzieckiem sprawuje przez 24 godziny na dobę. Brakuje czasu, by zająć się swoimi sprawami: na przykład pójść do lekarza, na zabieg do szpitala, załatwić sprawę w urzędzie czy po prostu odpocząć. Jeden z wrocławskich pokojów wytchnień będzie mógł przyjąć także osoby w bardzo ciężkim stanie – leżące, karmione dojelitowo, wymagające wspomagania oddychania– Powiedział Adam Komar, Prezes Fundacji „Potrafię Pomóc”.

W budynku przy ul. Horbaczewskiego niedawno zaczął się remont i adaptacja pomieszczeń na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Powstaną tam dwa pokoje wytchnień. Jeden pokój oferować będzie opiekę dla osoby leżącej. Drugi pokój służyć będzie osobie z zaburzeniami sprawności intelektualnej. W mieszkaniu znajduje się również pokój dla opiekuna. Remont i adaptacja mieszkania obejmują między innymi: wprowadzenie systemu szynowego, który ułatwia transport osób niepełnosprawnych, dostosowanie łazienki i toalety (m.in. poprzez wprowadzenie stołu prysznicowego o regulowanej wysokości, sedesu i umywalki z systemem zmiany pozycji), zakup łóżka rehabilitacyjnego, materaca odleżynowego oraz fotela rehabilitacyjnego, dostosowanie kuchni do potrzeb osób z zaburzeniami odżywiania (kuchnia zamykana na szyfr), wprowadzenie systemu przywoływania, podobnego do tego, który jest w szpitalach, wprowadzenie windy transportującej. Prace remontowe najprawdopodobniej zakończą się w drugiej połowie lutego, a opieka wytchnieniowa powinna ruszyć wiosną 2019, obejmując potrzebujących z Wrocławia, ale też z innych części Polski.

Szacunkowy koszt remontu i zakupu sprzętu to 150 tysięcy złotych. Fundacja liczy na wsparcie sponsorów prywatnych, uruchomiła też zbiórkę na portalu SiePomaga.pl, tak więc w realizacji planów pomóc może każdy!https://www.siepomaga.pl/remont

Fundacja wyłoży również środki własne. Natomiast zgodnie z przewidywaniami fundacji funkcjonowanie pokojów wytchnień finansowane byłoby poprzez pieniądze z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, Gminy Wrocław oraz ze środków własnych Fundacji „Potrafię Pomóc”.

Jednak to nie koniec planów Fundacji „Potrafię Pomóc”. W przyszłości w budynku przy ulicy Horbaczewskiego powstanie także rehabilitacyjno-konsultacyjna przychodnia specjalistyczna, w której pomoc znajdą osoby urodzone z chorobami rzadkimi. Rozbudowanie i wprowadzenie nowych aktywności w budynku przy ul. Horbaczewskiego stanie się natomiast „zalążkiem” Kompleksu Potrafię Pomóc z pierwszym w Polsce domem samodzielności dla osób z zespołem Pradera-Williego, który Fundacja „Potrafię Pomóc” planuje wybudować we Wrocławiu do 2023 roku.

Więcej na http://potrafiepomoc.org.pl .

Tutaj link do strony, za pośrednictwem której można wpłacić darowiznę: https://potrafiepomoc.org.pl/darowizny/ . Darowiznę zarówno osoba prawna, jak i fizyczna, może odliczyć od podatku z uwagi na status OPP fundacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *