nowy mural

Nowy mural przy pl. Legionów oficjalnie odsłonięty

Przy pl. Legionów 4a powstał nowy mural przedstawiający Wandę Rutkiewicz. Rysunek autorstwa Marty Frej, namalowany przez dziewczyny z firmy Red Sheels, powstał w ramach akcji „Kobiety na mury”. Jest to jeden z elementów obchodów stulecia praw wyborczych kobiet w Polsce.

                                                                                     fot.: mat.pras.

Wanda Rutkiewicz jako pierwsza Polka i trzecia na świecie kobieta weszła na Mount Everest. Jako pierwsza Polka i pierwsza kobieta zdobyła też K2. Lista jej wysokogórskich osiągnięć jest jednak o wiele dłuższa. Spośród czternastu ośmiotysięczników zdobyła osiem. Oprócz Mount Everestu i K2 zdobyła także Nanga Parbat, Sziszapangmę, Gaszerbrum II, Gaszerbrum I, Czo Oju i Annapurnę. Rysunek widoczny na wrocławskim muralu upamiętnia jej wyprawę w Pireneje w 1969 r. z początków kariery. Nawet lina wspinaczkowa układa się na nim tak samo, jak na zdjęciu, które można zobaczyć w archiwach Ministerstwa Sportu i Turystyki. Wanda Rutkiewicz zaginęła w maju 1992 r. podczas ataku szczytowego na Kanczedzongę. Swojej siostrze mówiła wcześniej: „Jeśli zginę w górach, to znaczy, że tak miało być”.

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, Marta Frej, autorka muralu, Adam Wąsiewicz, dyrektor BGŻ BNP Paribas na region wrocławski oraz krewni Wandy Rutkiewicz.

Akcja „Kobiety na mury” zorganizowana została przez „Wysokie Obcasy„. Urząd Miejski Wrocławia jest partnerem akcji. Nowy mural dołączył do innych tego rodzaju upamiętnień za pomocą murali we Wrocławiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *