Nowy sezon w NFM, czyli zderzenie kultur!

Aziza Brahim

Narodowe Forum Muzyki rozpoczyna sezon 2019/2020. Na początek „Muzyka Świata”. Wraz z zespołem wystąpi Aziza Brahim, współczesna poetka dźwięków, a zarazem rzeczniczka ludności Saharawi zamieszkującej tereny na pograniczu Algierii i Sahary Zachodniej. Albumy artystki zajmują pierwsze miejsce na listach World Music Charts Europe. Już 22 września podczas koncertu w Sali Czerwonej Brahim zaprezentuje materiał z nowej płyty, która tej jesieni będzie mieć swoją premierę. Dotychczas w swojej twórczości wokalistka poruszała problem uchodźców i śpiewała o niesprzyjających człowiekowi warunkach przyrody. Tym razem będziemy mieli okazję wysłuchać kompozycji będących połączeniem pustynnego bluesa z wpływami innych kultur i krajów, w których artystka mieszkała. Rdzenna improwizacja, blues, tradycyjne instrumenty, brzmienia z najdalszych zakątków naszej planety oraz gwiazdy szeroko pojętej muzyki etnicznej – cykl „Muzyka Świata” jest kwintesencją różnorodności kultur.

Jazz ma różne oblicza

Z kolei podczas koncertów z cyklu „Wielka Improwizacja” poznajemy różne oblicza jazzu – od śmiałej awangardy i odważnej improwizacji po mainstream na najwyższym poziomie. Spotykamy się zarówno z debiutującymi w Polsce młodymi zespołami, jak i z rozchwytywanymi na całym świecie artystami.

Trio Abozekrys

Trio Abozekrys tworzą pochodzący z Egiptu bracia Mohamed i Abdallah Abozekry’owie, którzy grają na oudzie i sazie – bliskowschodnich lutniach. Na perkusji towarzyszy im Nicolas Thé. Twórczość zespołu jest opowieścią o podróżach pomiędzy targaną konfliktami północą Afryki a Francją, gdzie artyści znaleźli swój nowy dom. To także ścieranie się muzycznych wizji i mocnych temperamentów braci. W Sali Czerwonej 5 października artyści zagrają materiał z płyty Don’t Replace Me by a Machine, która jest uznawana za jedno z najbardziej oryginalnych i inspirujących wydawnictw muzycznego świata arabskiego. Zapraszamy na koncert wypełniony żywiołowym i surowym orientalnym brzmieniem zestawionym ze stylem garażowym i rock’n’rollem.

Cezariusz Gadzina

Saksofonista Cezariusz Gadzina wraz z grupą znanych polskich muzyków zaprasza do wysłuchania specjalnego koncertu, który odbędzie się 13 października w Sali Czerwonej – artyści zaprezentują materiał z płyty Mosty. Kompozycje stworzone przez Gadzinę łączą wiele stylów i kultur muzycznych. Lider projektu czerpał inspiracje z muzyki tradycyjnej, melodyki słowiańskiej, afrykańskiej rytmiki i swobody jazzowej, a przy tym wykorzystał olbrzymi potencjał tkwiący w zespole. Utwory składające się na album Mosty powstały na zamówienie festiwalu jazzowego w Belgii – Jazz Brugge. Wydawnictwo to zostało uznane za jedną z najważniejszych płyt z udziałem saksofonu. Podczas koncertu będziemy mieli okazję posłuchać wybitnych instrumentalistów oraz muzyki, która niczym tytułowy most ukaże nam z jednej strony zaskakujące, a z drugiej znane międzygatunkowe połączenia.

Bilety można kupić w Kasie NFM oraz online .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *