Instytut Polski w Wiedniu we współpracy z Biurem Promocji Miasta i Turystyki Urzędu Miejskiego Wrocławia zaprasza na wystawę 20 obrazów – kadrów z filmu „Loving Vincent”.
Polsko-brytyjska koprodukcja Doroty Kobieli i Hugh Welchmana to pierwszy malarski film animowany, który powstawał przez 4 lata we Wrocławiu, Gdańsku, Londynie i Atenach. Fabułę stanowi biografia światowej sławy artysty Vincenta van Gogha, przedstawiona za pomocą obrazów wykonanych w jego stylu malarskim. Film został stworzony przy udziale 125 wyszkolonych animatorów i artystów malarstwa olejnego z całego świata, którzy stworzyli na potrzeby filmu ponad 65 000 obrazów. Aktorzy odgrywali poszczególne sceny na specjalnym tle, następnie sceny były malowane, a potem animowane w stylu van Gogha.
Miasto Wrocław – Europejska Stolica Kultury 2016, razem z Odrą-Film Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA, było koproducentem filmu „Loving Vincent”. Cieszymy się, że dzięki obrazom, które wypożyczyliśmy na wiedeńską wystawę, podtrzymywane jest zainteresowanie samym filmem, tak ważnym dla naszego miasta – mówi Dorota Ostrowska z Biura Promocji Miasta i Turystyki UM Wrocławia.
Wernisaż wystawy odbędzie się 24 stycznia br. o 18.30 w p_art Galerii Instytutu Polskiego w Wiedniu (Am Gestade 7, 1010 Wiedeń), a obrazy oglądać będzie można do 19 marca br. Wstęp wolny.
Gościem specjalnym wernisażu będzie Bartosz Armuszewicz – malarz, animator filmowy. Ukończył Wydział Sztuk Pięknych w zakresie grafiki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracował jako grafik, malarz konserwatorski i scenograf dla Opery Narodowej i Baletu Narodowego w Teatrze Wielkim w Warszawie. Był członkiem pierwszej grupy malarzy, wybranych do pracy nad filmem „Loving Vincent” (otrzymał nawet pseudonim – „Arm of Vincent” – nadany mu przez innych artystów ze względu na łatwość, z jaką odtwarzał styl van Gogha. Pracował w zespole storyboardów, a następnie specjalizował się w tworzeniu obrazów – ujęć aktorów jako postaci z dzieł van Gogha,
a także animował część spektakularnego ujęcia otwierającego film.
Instytut Polski w Wiedniu jest instytucją polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych i realizuje zadania polskiej dyplomacji publicznej i kulturalnej w Austrii. Tematyka projektów, współprowadzonych z austriackimi i polskimi partnerami, obejmuje kwestie społeczne, historię, naukę, edukację, gospodarkę, muzykę, literaturę, film i sztukę. Instytut działa też na rzecz wymiany polsko-austriackiej.