OC dla młodych kierowców – jak wybrać najtańsze?

Jesteś młodym kierowcą, który stoi przed wyborem obowiązkowego ubezpieczenia swojego samochodu? Chociaż musisz liczyć się ze składką sporo wyższą w porównaniu z bardziej doświadczonymi kierowcami, nie przepłacaj. Sprawdź, jak wybrać najtańsze OC – dzięki temu możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych!

Ubezpieczenie OC samochodu jest obowiązkowe – musi wykupić je każdy właściciel zarejestrowanego auta. Ostateczna cena polisy ustalana jest indywidualnie – w oparciu o wewnętrzną politykę ubezpieczyciela, która uwzględnia m.in. ryzyko ubezpieczeniowe. To właśnie ono sprawia, że młodzi kierowcy muszą płacić więcej za OC.

Wyższe OC dla młodych kierowców – z czego to wynika?

Zgodnie z istotą ubezpieczenia OC samochodu, towarzystwo ubezpieczeniowe przejmuje na siebie finansową odpowiedzialność w razie zdarzenia spowodowanego przez kierowcę prowadzącego ubezpieczony pojazd. Dlatego ubezpieczyciel – przy szacowaniu wysokości składki – uwzględnia ryzyko, z jakim wiąże się dana osoba.

Tymczasem statystyki dotyczące młodych kierowców nie pozostawiają złudzeń. Szacuje się, że to właśnie oni powodują najwięcej zdarzeń drogowych – zgodnie z danymi z 2020 roku byli sprawcami 3774 wypadków, w których zginęło 431 osób, a 4714 osób poniosło obrażenia.

Takie liczby mówią same za siebie – młodzi kierowcy nie mają doświadczenia, dlatego nie potrafią realnie ocenić swoich możliwości, a ponadto nie są w stanie szybko reagować na zmieniającą się sytuację na drodze. Do tego dochodzi jeszcze brawura.

Jeśli interesuje cię ten temat, więcej o OC dla młodego kierowcy przeczytasz na stronie porównywarki Rankomat.

Ile kosztuje OC dla młodych kierowców?

Ubezpieczenie samochodu wykupywane przez młodych kierowców stanowi spory wydatek. Zgodnie z szacunkami, takie osoby płacą średnio 1495 zł. Oczywiście są osoby, które zmuszone są do większego wydatku – wszystko zależy m.in. od:

 • wieku kierowcy
 • doświadczenia
 • miejsca zamieszkania
 • rocznika pojazdu
 • pojemności silnika
 • rodzaju silnika
 • marki i modelu auta.

To zaś oznacza, że wysokość składki na obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne można skutecznie obniżyć.

Najtańsze OC – czy warto?

Wśród wielu kierowców panuje błędne przekonanie, że im tańsze OC, tym słabsza ochrona w razie zdarzenia drogowego. Tymczasem warto pamiętać, że zakres polisy jest regulowany ustawowo, nie zaś ustalany wewnętrznie przez dane towarzystwo ubezpieczeniowe. Skoro tak, za OC nie warto przepłacać – szczególnie, jeśli zależy ci na maksymalnym obniżeniu kosztów.

Zastanawiasz się, ile możesz zaoszczędzić? Za przykład niech posłużą poniższe kalkulacje – przygotowane dla tego samego kierowcy:

 • Benefia – 1422 zł (OC))
 • You Can Drive – 1932 zł (OC)
 • pl – 2000 zł (OC).

Jak wybrać najtańsze OC?

Dobra wiadomość jest taka: jako młody kierowca wcale nie jesteś skazany na składki rzędu 1500 zł i wyższe. Wystarczy, że skorzystasz z serwisu dostępnego pod adresem https://rankomat.pl/, by dotrzeć do atrakcyjnych cenowo ofert. Porównywarka internetowa udostępnia bezpłatny kalkulator, za pomocą którego możesz dokonać kalkulacji. Dzięki temu dowiesz się, gdzie i na jakich warunkach korzystnie ubezpieczysz auto.

Musisz tylko:

 • wypełnić formularz, podając swoje dane
 • zaakceptować wymagane zgody
 • oczekiwać na informację zwrotną.

Odpowiedź otrzymasz w ciągu zaledwie kilkunastu sekund. Potem nie pozostaje nic innego jak tylko przeanalizować dostępne oferty i wybrać tę najtańszą.

Na co warto zwrócić uwagę? Możesz sprawdzić, które towarzystwo ubezpieczeniowe:

 • proponuje dodatkowe zniżki, np. za podpisanie umowy przez internet,
 • oferuje tańsze OC w pakiecie z innym ubezpieczeniem.

Pamiętaj! Chociaż na rynku działają towarzystwa ubezpieczeniowe, których oferta skierowana jest głównie do młodych kierowców, nie zawsze taka opcja jest korzystna cenowo. Dlatego warto analizować dostępne oferty, by wybrać tą najlepiej wpisującą się w potrzeby i oczekiwania.

Korzystając z kalkulatora dostępnego w serwisie porównywarkowym, sporo zaoszczędzisz – także czas. Nie musisz bowiem poświęcać go na samodzielne zdobywanie informacji bezpośrednio w placówce stacjonarnej. Wszystkie dane zgromadzone są w jednym miejscu, a kalkulacji możesz dokonać w dogodnych dla siebie godzinach – nawet w środku nocy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *