Platforma zmienia kandydata na prezydenta Wrocławia. Nie dla Ujazdowskiego

PO wycofuje kandydaturę Kazimierza Ujazdowskiego na prezydenta Wrocławia. Nowego kandydata Koalicji Obywatelskiej w tym mieście ma wskazać Nowoczesna. 

fot: P.S. – http://ujazdowski.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=48&Itemid=144&lang=pl

Poinformował o tym w poniedziałek na konferencji prasowej w stolicy Dolnego Śląska przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Wraz z szefową Nowoczesnej Katarzyną Lubnauer zapowiedział, że przedstawią regionalnym władzom PO i Nowoczesnej propozycję Koalicji Obywatelskiej we wszystkich powiatach Dolnego Śląska, a także w ośmiu miastach prezydenckich tego regionu.

Lider PO mówił, że Koalicja Obywatelska wystawi wspólnych kandydatów na prezydentów ośmiu miast w województwie dolnośląskim. Prezydentów trzech miast ma wskazać Nowoczesna. Będą to Świdnica, Lubin i Wrocław. Kandydatów na prezydentów Wałbrzycha, Jeleniej Góry, Bolesławca, Legnicy i Głogowa wyznaczy Platforma.

Schetyna podkreślił, że Koalicja Obywatelska jest projektem strategicznym dla skutecznego zjednoczenia opozycji. – Dzisiaj, żeby ta koalicja mogła zmaterializować się we Wrocławiu, musimy, jako dwie współpracujące ze sobą partie zrobić bardzo wyraźny i konkretny krok w tył – powiedział. – W przypadku PO to jest konieczność wycofania poparcia dla Kazimierza Ujazdowskiego, naszego kandydata (na prezydenta Wrocławia) zgłoszonego przez struktury regionalne. Dla Nowoczesnej – opuszczenie dotychczasowej koalicji, w której funkcjonuje w wyborach w mieście Wrocławiu – oświadczył polityk Platformy. Nowoczesna od końca maja była w koalicji z SLD i prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem, a ich wspólnym kandydatem na prezydenta miasta był urzędnik magistratu Jacek Sutryk.

Schetyna przyznał, że decyzja ta była bardzo trudna zarówno dla PO, jak i Nowoczesnej. Zaznaczając, że została ona podjęta ze względu „na dobro wyższe”, jakim jest możliwość powołania Koalicji Obywatelskiej w całym regionie.

Przewodnicząca Nowoczesnej tłumaczyła, że rozpatrywane są dwie kandydatury na prezydenta Wrocławia – Jacek Sutryk oraz poseł Nowoczesnej Michał Jaros. Dodała, że decyzja o tym, kto będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej zapadnie na początku sierpnia.

Schetyna poinformował, że Ujazdowski pozostanie członkiem Gabinetu Cieni PO i „na pewno znajdzie godne miejsce w wyborach parlamentarnych lub europejskich”.

O tym, że to Ujazdowski, w przeszłości m.in. wiceprezes PiS, będzie kandydatem Platformy na prezydenta Wrocławia, Schetyna poinformował w kwietniu. Jego decyzja oznaczała też, że startować nie będzie wskazana wcześniej jako kandydatka posłanka PO profesor onkologii Alicja Chybicka.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *