Skalne Miasto to miejsce, którego raczej nikomu nie trzeba przedstawiać. Z Wrocławia do Adrspachu jest ok. 110 km. W sam raz, aby wybrać się tam na wakacyjny weekend!
Skalne Miasto to miejsce, którego raczej nikomu nie trzeba przedstawiać. Region położony jest w Sudetach Środkowych, w północnych Czechach w Obszarze Chronionego Krajobrazu Broumowszczyzny (CHKO). Po stronie polskiej fragment tego masywu znajduje się się w Górach Stołowych.
Skalne Miasto położone jest pomiędzy miejscowością Adrspach a Teplice nad Metuji. Cały teren od 1933r. wchodzi w skład Narodowego Rezerwatu Przyrody.
Skały tworzące Skalne Miasto to piaskowce, wymodelowane przez wiatr, wodę i mróz. Jednolita płyta piaskowca została podzielone licznymi kanionami, dolinami i szczelinami na szereg fragmentów. Całość porośnięta jest lasem z licznymi gatunkami górskiej i podgórskiej fauny i flory. Na terenie Adrszpaskich skał znajdują się dwa górskie jeziorka na różnych poziomach, przez które przepływa rzeka Metuje tworząc dwa wodospady.
Przez lata wiedza o Skalnym Mieście była dosyć niewielka. Gęsto porośnięte lasami skały, stanowiły kryjówkę dla okolicznych mieszkańców w czasach wojen i niebezpieczeństw. W początkach XVIII wieku, kiedy ludzie zaczęli podróżować w celach krajoznawczych i dla przyjemności, do Adspachu i Teplic przybyli pierwsi pionierzy turystyki z sąsiedniego Śląska. Adrspasko-teplickie skały stały się miejscem znanym, odwiedzanym przez takie znakomitości jak królowa pruska Luiza, cesarz Józef II czy król polski Fryderyk August I.
W 1824r. wśród skał wybuch ogromny pożar trwający kilka tygodni. Żywioł zniszczył prawie doszczętnie leśną roślinność i jednocześnie odsłonił miejsca wcześniej niedostępne. Wykorzystali to właściciele tych terenów, którzy rozpoczęli budowanie pierwszych szlaków turystycznych. W 1839r. Ludvik Karel Nadherny wybudował całą sieć chodników turystycznych, mostków, kładek i schodów. Wybudowano również pierwsze wejście w skały – Bramę Gotycką.
Rodzina Nadhernych posiadała adrszpaskie włości od 1828r. do 1945r. Liczne prace adaptacyjne, budowanie nowych szlaków turystycznych sprawiły, że Skalne Miasto stało się miejscem bardzo popularnym a poszczególne formy skalne otrzymały swoje nazwy.
Czytaj więcej i oglądaj zdjęcia na ameliastrips.blogspot.com