Pomysł na weekend: Adrszpaskie Skały

Skalne Miasto to miejsce, którego raczej nikomu nie trzeba przedstawiać. Z Wrocławia do Adrspachu jest ok. 110 km. W sam raz, aby wybrać się tam na wakacyjny weekend!

Skalne Miasto to miejsce, którego raczej nikomu nie trzeba przedstawiać. Region położony jest w Sudetach Środkowych, w północnych Czechach w Obszarze Chronionego Krajobrazu Broumowszczyzny (CHKO). Po stronie polskiej fragment tego masywu znajduje się się w Górach Stołowych.

Skalne Miasto położone jest pomiędzy miejscowością Adrspach a Teplice nad Metuji. Cały teren od 1933r. wchodzi w skład Narodowego Rezerwatu Przyrody.

Skały tworzące Skalne Miasto to piaskowce, wymodelowane przez wiatr, wodę i mróz. Jednolita płyta piaskowca została podzielone licznymi kanionami, dolinami i szczelinami na szereg fragmentów. Całość porośnięta jest lasem z licznymi gatunkami górskiej i podgórskiej fauny i flory. Na terenie Adrszpaskich skał znajdują się dwa górskie jeziorka na różnych poziomach, przez które przepływa rzeka Metuje tworząc dwa wodospady.

Przez lata wiedza o Skalnym Mieście była dosyć niewielka. Gęsto porośnięte lasami skały, stanowiły kryjówkę dla okolicznych mieszkańców w czasach wojen i niebezpieczeństw. W początkach XVIII wieku, kiedy ludzie zaczęli podróżować w celach krajoznawczych i dla przyjemności, do Adspachu i Teplic przybyli pierwsi pionierzy turystyki z sąsiedniego Śląska. Adrspasko-teplickie skały stały się miejscem znanym, odwiedzanym przez takie znakomitości jak królowa pruska Luiza, cesarz Józef II czy król polski Fryderyk August I.

W 1824r. wśród skał wybuch ogromny pożar trwający kilka tygodni. Żywioł zniszczył prawie doszczętnie leśną roślinność i jednocześnie odsłonił miejsca wcześniej niedostępne. Wykorzystali to właściciele tych terenów, którzy rozpoczęli budowanie pierwszych szlaków turystycznych. W 1839r. Ludvik Karel Nadherny wybudował całą sieć chodników turystycznych, mostków, kładek i schodów. Wybudowano również pierwsze wejście w skały – Bramę Gotycką.

Rodzina Nadhernych posiadała adrszpaskie włości od 1828r. do 1945r. Liczne prace adaptacyjne, budowanie nowych szlaków turystycznych sprawiły, że Skalne Miasto stało się miejscem bardzo popularnym a poszczególne formy skalne otrzymały swoje nazwy.

Czytaj więcej i oglądaj zdjęcia na ameliastrips.blogspot.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *