Pożar na nielegalnym składowisku odpadów przy ul. Szczecińskiej we Wrocławiu

16 grudnia 2018 roku ok. godz. 19.55 na nielegalnym składowisku odpadów przy ul. Szczecińskiej wybuchł pożar.

                                                                                 Jacek Sutryk/ mat.pras.

W akcji gaśniczej bierze udział 44 zastępy Straży Pożarnych z Wrocławia i okolic, 170 strażaków. Pożar się nie rozprzestrzenia. Nie ma i nie było zagrożenia dla zdrowia i życia mieszkańców. Cały czas prowadzimy monitoring przy pomocy specjalistycznego sprzętu grupy chemiczno – ekologicznej, która od początku prowadzonych działań używa swoich mierników. Dlatego też podkreślamy, że skażenia powietrza na terenie Wrocławia nie ma i nie było. Warunki atmosferyczne sprzyjały prowadzeniu akcji gaśniczej, w związku z tym ościenne osiedla były bezpieczne. Nie mniej jednak prewencyjnie poprzez komunikat z Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego wczoraj poprosiliśmy mieszkańców o zamknięcie okien i nie wychodzenie z domów – mówi Remigiusz Adamańczyk – zastępca Komendanta Miejskiego PSP.

Ogień rozprzestrzenił się na powierzchni 150 m2 składowiska odpadów i   zatrzymał się na ogniomurze, dzięki czemu nie spłonęła sąsiadująca hurtownia budowlana.

Akcja w dalszym ciągu trwa, strażacy poszukują zarzewia ognia, pomaga im w tym ciężki sprzęt. Czynności na miejscu potrwają co najmniej do późnych godzin wieczornych.

–  Dziękuję wszystkim służbom, które brały i biorą w dalszym ciągu udział w akcji gaszenia pożaru przy ul. Szczecińskiej. Po otrzymaniu informacji o pożarze natychmiast zostały zaordynowane jednostki ratowniczo-gaśnicze, w tym ochotniczych straży pożarnych, pogotowie energetyczne, pogotowie gazowe, MPWiK w celu udrożnienia hydrantów. Jak tylko otrzymamy informacje, że miejsce jest już bezpieczne przystąpimy do uporządkowana terenu – powiedział Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia.

Wiceprezydent Adam Zawada powoła zespół, który zajmie się kontrolą wszystkich składowisk odpadów położonych na terenie miasta.

O nielegalnym składowaniu odpadów na ul. Szczecińskiej Wydział Środowiska i Rolnictwa w marcu 2018 r. złożył zawiadomienie do prokuratury. Toczyło się w tej sprawie postępowanie, które w październiku 2018 r. zostało  umorzone. Zdaniem biegłego „nie stwierdzono by ich (odpadów) przyjmowanie, magazynowanie i przetwarzanie bez wymaganego zezwolenia w miejscu do tego nieprzeznaczonym zagroziło życiu lub zdrowiu człowieka lub też mogło powodować istotne obniżenie jakości powierzchni ziemi i powietrza”.

– Żałuje, ze prokuratura nie widzi całego wymiaru spraw administracyjnych, które należy także brać pod uwagę. Dlatego też złożę wniosek o ponowne wznowienie postępowania i objęcie go nadzorem przez Prokuratura Regionalnego – dodaje Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia.

Podczas prowadzonych działań przy ul. Szczecińskiej ucierpiało 2 strażaków. Policja będzie prowadziła postępowanie w sprawie wyjaśnienia okoliczności powstania pożaru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *