Prawnik dla obcokrajowców – w czym może pomóc? Jak szukać prawnika imigracyjnego we Wrocławiu?

Cudzoziemcy borykają się z różnymi trudnościami, a jedną z nich jest polskie prawo. Kto może im pomóc w kwestiach prawnych?

Co robi prawnik dla obcokrajowców?

Odpowiedź na to pytanie teoretycznie jest prosta – prawnik specjalizujący się w pomocy obcokrajowcom robi to, co i inni prawnicy, a zatem służy swoją znajomością prawa i wykorzystuje ją, by pomagać klientowi odnaleźć się w jego zawiłościach.

Prawnik dla obcokrajowców swoją wiedzę z zakresu prawa wykorzystuje, by nieść pomoc cudzoziemcom. Nie ulega wątpliwości, że jest to ważna funkcja. Nawet ci, którzy w Polsce się urodzili i wychowali, mogą nieraz czuć się zagubieni w gąszczu przepisów prawa, a co dopiero mówić o osobie, która przybywa z zewnątrz. Taka tym bardziej może nie orientować się w prawnych regulacjach, które mogą przecież być odmienne od tych obowiązujących w jej ojczystym kraju.

Są pewne sfery, w których pomoc prawna dla cudzoziemców jest szczególnie potrzebna – prawnik dla obcokrajowców może pomóc np. w zakładaniu własnej działalności (www.lexadvena.com/kancelaria-wroclaw/). Wykaże, czy w świetle polskiego prawa cudzoziemiec może prowadzić działalność gospodarczą na takich samych prawach jak polscy obywatele i wesprze w uporaniu się z formalnościami, wliczając w to doradztwo przy wypełnianiu formularzy.

Pomoc prawnika najczęściej przydaje się obcokrajowcom, chcącym zalegalizować swój pobyt w Polsce. Obowiązujące procedury są szczególnie skomplikowane w przypadku cudzoziemców spoza Unii Europejskiej, nic więc dziwnego, że uciekają się oni do pomocy prawników. Specjaliści doradzą im i zapewnią wsparcie w kwestiach takich jak między innymi uzyskanie zezwolenia na pobyt czasowy w celu pracy, kształcenia się na studiach lub prowadzenia badań naukowych. Pomogą też w uzyskaniu zezwolenia na pobyt stały.

Wśród innych trudności, jakie spotykają obcokrajowców, znajdują się te związane z pracą. Je również prawnik może rozwiązać, zarówno jeśli chodzi o uzyskanie pozwolenia na pracę, jak i sytuację, gdy cudzoziemiec pracuje, ale pojawiły się w tym aspekcie jakieś problemy. Ze wsparciem odpowiedniego prawnika może na przykład renegocjować warunki umowy, albo domagać się odszkodowania, jeśli pracodawca spóźnia się z wypłatą wynagrodzenia.

Jak szukać prawnika dla obcokrajowców we Wrocławiu?

Są różne sposoby prowadzenia poszukiwań. Jeżeli znamy kogoś, kto korzystał z pomocy prawnika i jest zadowolony z jego usług, często polegamy na jego rekomendacji. Nie zawsze jednak cudzoziemiec zna kogoś, kto musiał już przejść przez odpowiednie procedury prawne w Polsce i mógłby polecić mu prawnika, któremu warto zaufać.

Jak więc obcokrajowiec ma znaleźć prawnika we Wrocławiu? Jeśli jest tu nowy, najpewniej nawet nie orientuje się, jakie kancelarie działają w mieście. Istnieją w internecie strony pozwalające zapoznać się z ofertami prawników działających na terenie konkretnego miasta. Można je zresztą przejrzeć również używając do tego celu po prostu wyszukiwarki Google.

Zanim jednak podejmie się decyzję o wyborze prawnika,warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Oczywiście znaczenie ma obszar specjalizacji – trzeba się upewnić, że dany prawnik rzeczywiście zajmuje się pomocą dla obcokrajowców. Nie bez znaczenia może też być, czy prawnik bądź kancelaria specjalizuje się właśnie w tej dziedzinie, czy też stanowi ona jedynie jeden z wielu obszarów działalności – choć nie jest to bezwzględną regułą, często wąska specjalizacja oznacza lepsze zgłębienie danej dziedziny. Warto sprawdzić też, ile lat doświadczenia ma prawnik w zakresie tej specjalizacji.

1 thought on “Prawnik dla obcokrajowców – w czym może pomóc? Jak szukać prawnika imigracyjnego we Wrocławiu?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *