Premiera pierwszej opery Verdiego w Operze Wrocławskiej

W piąte 2 lutego i w niedzielę 4 lutego zapraszamy Państwa do Opery Wrocławskiej na 'Oberto” Giuseppe Verdiego, operę, której powstanie nie jest do końca wyjaśnione.

Świat opery nie byłby taki sam, gdyby nie Verdi! „Oberto, hrabia San Bonifacio” to dzieło, od którego legendarny kompozytor rozpoczął swoją przygodę z muzyką operową. To klasyczne i wciąż porywające dzieło pozwala w niepowtarzalny sposób obserwować słuchaczom narodziny geniusza. Opera Wrocławska jako pierwsza we współczesnej Polsce prezentuje pierwszą operę Giuseppe Verdiego w wersji koncertowej.

Hrabia Bonifacio, tytułowy Oberto, pokonany w pojedynku, ucieka do Mantui, pozostawiając w Weronie piękną córkę Leonorę. Wkrótce ich drogi połączy nieszczęśliwa miłość Leonory do syna hrabiego Salinguerry – Riccarda. Postać Oberta, który swym postępowaniem ściąga nieszczęście na córkę Leonorę, zapowiada klasyczny dramat romantyczny w relacjach ojca i córki, który występuje w kolejnych operach kompozytora. Leonora wkrótce zostaje zdradzona, a jej ojciec zginie w pojedynku z niedoszłym zięciem. Pod wpływem wyrzutów sumienia Salinguerra udaje się na wygnanie, a Leonora wstępuje do klasztoru. Oberto to uniwersalna opowieść o zdradzie, rozpaczy, kłamstwie, śmierci oraz przeciwnościach losu. Opera do dziś porusza, stawiając ważne pytania o granice ludzkiej namiętności.

W partiach solowych usłyszymy Mateusza Drozdę i Tomasza Rudnickiego (Oberto), Elizę Kruszczyńską i Annę Lichorowicz (Leonora), Aleksandrę Opałę i Jadwigę Postrożną (Cuniza), Igora Stroina (Riccardo), Barbarę Bagińską oraz Dorotę Dutkowską (Imelda). Wystąpi również Chór Opery Wrocławskiej pod kierownictwem Anny Grabowskiej-Borys.

W Operze Wrocławskiej opera Giuseppe Verdiego będzie miała wyjątkowe charakter, gdyż zostanie zaprezentowana w wersji koncertowej pod dyrekcją Jacka Przytockiego.

Giuseppe Verdi

OBERTO, IL CONTE DI SAN BONIFACIO

Premiera: 2, 4 / 02 / 2018

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *