Program Polska Bezgotówkowa od września rozszerzony o urzędy

Do 31 sierpnia 2021 r. zostanie wydłużony czas, do którego urzędy uczestniczące w programie upowszechniania płatności bezgotówkowych, będą mogły akceptować płatności bezgotówkowe bez ponoszenia kosztów terminali POS i obsługi transakcji.

                                                                                            źródło fot.: pixabay.com

Do inicjatywy upowszechniania płatności bezgotówkowych w jednostkach administracji publicznej, prowadzonej przez Krajową Izbę Rozliczeniową we współpracy z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii włącza się Fundacja Polska Bezgotówkowa, która aktywnie promuje obrót bezgotówkowy wśród przedsiębiorców. W ramach uruchomionego przez Fundację Programu Polska Bezgotówkowa do przedsiębiorców trafiło już blisko 60 tys. terminali płatniczych.

Jak poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa, od 1 września program Polska Bezgotówkowa będzie rozszerzony i obejmie również urzędy uczestniczące w programie upowszechniania płatności bezgotówkowych w jednostkach administracji publicznej.

1 września br. rozpocznie się proces migracji urzędów do Programu Polska Bezgotówkowa i potrwa do 31 marca 2019 roku. Istotną korzyścią dla urzędów wynikającą z tej zmiany będzie wydłużenie do 31 sierpnia 2021 roku okresu, w którym urzędy będą mogły akceptować płatności bezgotówkowe bez ponoszenia kosztów terminali POS i obsługi transakcji, a także możliwość zainstalowania terminali płatniczych w każdym punkcie kasowym urzędu – podkreślono w komunikacie KIR.

Żadnych opłat z tytułu realizowanych płatności nie będą ponosić również klienci urzędów. Urzędy i ich klienci, poza Programem Polska Bezgotówkowa, nadal będą mogli korzystać z oferowanej przez KIR usługi WebPOS Paybynet, umożliwiającej akceptację płatności bezgotówkowych z użyciem bankowych aplikacji mobilnych, która będzie świadczona bezpłatnie.

Program upowszechniania płatności bezgotówkowych w jednostkach administracji publicznej został uruchomiony ponad rok temu jako pionierski projekt promujący obrót bezgotówkowy w sektorze publicznym.

Z danych KIR wynika, że od kwietnia 2017 roku do Programu przystąpiło 1600 urzędów.

Jeszcze w 2017 roku zaledwie 10 proc. urzędów akceptowało płatności bezgotówkowe. Dziś taką możliwość oferuje już ponad 60 proc. z nich. Od momentu uruchomienia Programu Polacy zrealizowali w urzędach przeszło 800 tys. transakcji bezgotówkowych o łącznej wartości ponad 104 mln zł – podano w komunikacie.

Piotr Alicki, prezes Zarządu KIR przypomniał, że „prace nad przygotowaniem Programu dla urzędów KIR rozpoczął dwa lata temu. – Był to ważny krok w kierunku nowoczesnej, przyjaznej obywatelom administracji, dlatego cieszy nas, że spotkał się z tak pozytywnym odbiorem po stronie urzędów i Polaków. Połączenie sił Fundacji Polska Bezgotówkowa z KIR oraz Fundacją Cyberium zapewni możliwość szerszego dotarcia z ofertą w sektorze publicznym – zaznaczył Alicki.

Fundacja Polska Bezgotówkowa to wspólna inicjatywa banków, agentów rozliczeniowych oraz organizacji płatniczych, która została utworzona w celu promowania płatności bezgotówkowych wśród przedsiębiorców.

– Włączenie się Fundacji Polska Bezgotówkowa w inicjatywę prowadzoną przez KIR i MPiT zaowocuje jeszcze szybszym rozwojem płatności bezgotówkowych w Polsce – zauważył cytowany w komunikacie dr Mieczysław Groszek, prezes Zarządu Fundacji Polska Bezgotówkowa. – Naszym celem jest bowiem to, aby można było płacić bezgotówkowo w każdym punkcie przyjmującym płatności bez względu na to, czy prowadzony jest przez podmiot sektora prywatnego czy publicznego – dodał.
źródło: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *