Rozbita grupa przestępcza – areszt dla podejrzanych o bezprawne przejmowanie nieruchomości

Dolnośląscy policjanci rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie podejrzani są o przestępstwa i bezprawne przejmowanie nieruchomości. Funkcjonariusze wspierani przez dolnośląskich antyterrorystów zatrzymali w tej sprawie 7 osób. Jak ustalili śledczy sprawcy wykorzystywali trudną sytuację życiową i finansową osób pokrzywdzonych. Do chwili obecnej grupie udowodniono przestępstwa, które spowodowały straty sięgające kilku milionów złotych. Sąd aresztował 4 z zatrzymanych osób. Obecnie policjanci i prokuratura wyjaśniają wszystkie okoliczności w tej sprawie.

Policjanci Wydziału do walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu wspólnie z funkcjonariuszami Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu, przy wsparciu Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego dolnośląskiej Policji zatrzymali 7 osób, podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, podejrzanych o popełnienie przestępstw przeciwko mieniu na szkodę osób fizycznych. Straty jakie spowodowali szacuje się na kilka milionów złotych. Zatrzymane osoby to mieszkańcy województwa dolnośląskiego w wieku od 30 do 73 lat.

Jak ustalili śledczy osoby działające w grupie przestępczej, podejrzane są przestępstwa i  bezprawne przejmowanie nieruchomości. Przestępcy docierali do osób o niskim statusie społecznym lub w trudnych sytuacjach życiowych, finansowych, które nie miały zdolności kredytowej. Udzielane były im pożyczki w ramach tworzonych firm o charakterze „parafinansowym” pod zastaw nieruchomości. Jednak kwoty pożyczek były rażąco niskie w porównaniu do  wartości zastawianych nieruchomości, a warunki spłaty kredytu niezwykle trudne do wypełnienia. Następnie sprawcy dążyli do  przejmowania tych nieruchomości. W dalszym  obrocie nieruchomościami tworzyli łańcuch właścicieli, by końcowym beneficjentem stał się członek grupy lub ktoś z rodziny.

Transakcje pożyczek, pod zastaw nieruchomości, dokonywane były w kancelariach notarialnych. To powodowało, że pokrzywdzeni byli przekonani o legalności interesu. Podpisując akt notarialny byli w różny sposób manipulowani lub wprowadzani w błąd i tracili cały majątek. Dopiero po czasie gdy otrzymywali informacje z sądu uzmysławiali sobie sytuację prawną.

W wyniku prowadzonego śledztwa członkom grupy udowodniono przejęcie nieruchomości czym spowodowali straty szacowane na ok. 3 miliony złotych. Jednak jak podejrzewają śledczy liczba osób pokrzywdzonych i strat mogą dużo większa. Zatrzymane osoby już usłyszały zarzuty. Za popełnione przestępstwa odpowiedzą przed sądem za co grozić może kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Wobec 4 z zatrzymanych osób Sąd Rejowy we Wrocławiu zastosował  środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu.

Obecnie policjanci KWP we Wrocławiu i Prokuratura Regionalna we Wrocławiu wyjaśniają wszystkie okoliczności w tej sprawie.

Click to download...

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *