Samochód to nie czołg, odśnieżaj i odmrażaj!

Od -15 do +11? Tak może wahać się temperatura w przedsylwestrowym tygodniu. Twoja szafa jest na to gotowa, a twój samochód?

Jednego dnia deszcz i odwilż, a kolejnego mróz, który całą wilgoć zamieni w lód. Skrobanie szyb i odmrażanie samochodowych lusterek to czynności, bez których o tej porze roku nie ma nawet co myśleć o bezpiecznej i bezstresowej jeździe. Wrocławscy policjanci przypominają o tym, przestrzegając jednocześnie, że pośpiech lub lenistwo w tej kwestii nie popłacają. Ich następstwa mogą być tragiczne i skutkować niezauważeniem w porę przeszkody, innego pojazdu lub pieszego na drodze. Zapewnienie sobie dostatecznej widoczności jest bardzo ważne przed wyruszeniem samochodem w podróż. Zostawianie np. małego paska na czołowej szybie, przez który obserwujemy otoczenie, zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem, powinniśmy odmrozić lub oczyścić wszystkie szyby.

Niedopuszczalna jest także czapa śniegu zalegająca na aucie. Śnieg może zasłaniać reflektory lub kierunkowskazy, a przy pędzie wiatru, spadnie na jezdnię i może być niebezpieczny dla innych kierowców.

Jazda nieodśnieżonym samochodem jest wykroczeniem, za które grozi mandat. Mówi art. 66 Prawa o ruchu drogowym.

Art. 66. 1. Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:

1) nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę;
5) zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu;

Poza tymi czynnościami, które każdy kierowca powinien wykonać przed wyruszeniem w podróż, są też sprawy, o które należy zadbać przed rozpoczęciem sezonu zimowego. Zmiana opon to podstawa! Materiał, z którego wykonane są zimowe opony, ma bowiem odpowiednie właściwości do użytkowania w niskich temperaturach tak, aby zapewnić maksymalną przyczepność. Należy sprawdzić również ustawienie reflektorów ze względu na szybko zapadający zmrok. Stare pióra wycieraczek też mogą prowadzić do niebezpiecznych sytuacji — rozmazując wodę i brud, utrudniają dostrzeżenie szczegółów na drodze.

Wybieracie się na Sylwestra? To bezpiecznej podróży!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *